Kdy jste poznala, že jste zvítězila nad strachem, a pustila se do podnikání?

#ZeptejteSeStani – DÍL 1.

Jak zvítězit nad strachem? A kdy jsem nad ním zvítězila já? Tak tyto dotazy se objevují celkem často, dostávám je e-mailem a taky v dotazníku jsem je dostávala opakovaně.

Strach je největší a nejčastější brzdou na cestě k vysněnému životu a k úspěchu. Mnoho lidí má pocit, že nejprve musí porazit svůj strach, zbavit se ho, odhodit ho, a pak se teprve mohou vydat na cestu za hranice svých komfortních zón, omezení a limitů. Já si ale myslím, že je to jinak.

A tak když jsem opět dostala tento dotaz, rozhodla jsem se, že jej v seriálu Zeptejte se Stáni zařadím jako první. Ten dotaz zní: Kdy jste poznala, že jste zvítězila nad strachem, a pustila se do podnikání?

jak-zvitezit-nad-strachem

Jedním z častých mýtů je, že lidé, kteří jsou úspěšní, nemají strach. Že se do podnikání můžeme pustit tehdy, až nebudeme mít strach.

Já strach mívám a beru jej jako přirozenou součást života. Měla jsem strach i na začátku podnikání.

Bála jsem se, že do toho budu investovat spoustu své energie a času a neuspěju. Bála jsem se, že promarním čas, který mám, a přijdu o peníze, které bych mohla vydělat jinde, kdybych tak neriskovala. Bála jsem se, co si o mně pomyslí ostatní, když selžu. Bála jsem se, co si o mně pomyslí ostatní, když uspěju. Bála jsem se změn, které přicházely. Bála jsem se opustit známé vody a jít vstříc neznámu. Asi nejvíce jsem se bála, že se ukáže, že nejsem schopna splnit si své sny, a přijdu o naději, kterou mi mé snění dává. Bála jsem se zodpovědnosti. Bála jsem se být vidět. Bylo toho ještě mnohem víc, čeho jsem se bála, ale vlastně si to už ani nepamatuju.

Přes to všechno jsem do toho šla…

Přijala jsem rizika, která jsou s mým podnikáním spojena. Přijala jsem možnosti, které mi můj strach servíroval, a řekla jsem mu: I přes tvé argumenty mi to za to stojí. Díky za tvou péči, i tak jdu do toho.

Když se ohlédnu, tak 99 % věcí, kterých jsem se bála, se nikdy nestaly. Toto si připomínám vždy, když mě strach znovu ovládne.

Pokud budete čekat na to, až zvítězíte nad strachem nebo se jej zbavíte, nikdy podnikat nezačnete.

Někdy svůj strach musíte jednoduše vzít s sebou.

Přijměte zodpovědnost za možná rizika. Zvažte možnosti, jak tato rizika minimalizovat. Jednejte navzdory svému strachu.

 

Stáňa Stiborová
Žije svůj život naplno a plní si své sny, i ty nejšílenější, každý den. Před pár lety se rozhodla, že už nechce, aby jí dny protékaly mezi prsty jako písek v přesýpacích hodinách. Je žena, matka dvou dcer a jednoho syna, partnerka skvělého muže, expertka na online marketing a úspěšná podnikatelka.

Stáňa je autorka knihy Podnikání z pláže a oblíbeného online kurzu Podnikání z pláže. Inspiruje lidi, jak žít svobodně, radostně a naplno a učí je, jak využívat potenciál internetu a online marketingu k tomu, aby se mohli vydávat za svými sny a podnikat třeba z pláže.

Více o Stáni najdete tady.

Stáni můžete napsat na stana@podnikanizplaze.cz Připojte se mezi plážové podnikatele na facebooku.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů