Říkají, že je to nesmysl…

#ZEPTEJTE SE STÁNI – DÍL 8.

„Jak se vyrovnat s tím, když mě rodina v podnikání nepodporuje?“ Jedna z otázek, kterou dostávám velmi často. Zpočátku mě to překvapovalo, že je tolik lidí obklopeno nepodporujícími rodinnými příslušníky a přáteli.

Pak jsem si ale vzpomněla na své začátky podnikání a uvědomila jsem si, že pochybností, strachů a obav, které mi servírovalo mé nejbližší okolí, jsem si užila také dost.

Ty a ty tvoje slavné podnikatelské nápady…

Já jsem odjakživa milovala mluvení o vizích, nápadech, podnikatelských plánech. Když jsem ještě na vysoké škole hledala způsob, jak z ní utéct a začít podnikat, často jsem mluvila o svých nápadech s kamarády u piva. Nápadů bylo hodně a mě naplňovalo radostí už jen to, že o tom mluvím.

Pak přišel nápad luxusních koupelen, díky kterému jsme následně odstartovali prosperující byznys, píšu o tom v tomto mini eBooku zdarma.

Ovšem nikdy nezapomenu na to, jak jsem o svém nápadu mluvila poprvé a kamarád, který mě už pár měsíců poslouchal a moc tomu všemu nefandil, zpoza svého piva útrpně zakroutil hlavou: „Ty a ty tvoje slavné podnikatelské nápady…“

O pár měsíců později se tento kamarád stal naším prvním zaměstnancem a pracoval pro nás dva roky…

Dnes už se o podnikání nebavím s potenciálními zaměstnanci, ale s mými podnikatelskými partnery nebo s dalšími přáteli, kteří také podnikají. S lidmi na stejné vlně. Nicméně rodinu a přátele nezměníte ze dne na den a často ani nechcete.

Takže pojďme k dotazu:

zss-8

Jak se s tím vyrovnat?

Je fajn si uvědomit, že všichni lidé ve svých soudech a radách vycházejí jak ze svých vlastních zkušeností, tak ze svých strachů a obav.

Pokud vás blízké okolí, rodina a přátelé odrazují od podnikání, je to těžké. Člověk na startu potřebuje podporu. Zároveň je to ale naprosto pochopitelné. Stejně jako se vy potýkáte s nějakými obavami ve vztahu k podnikání, mají je i oni.

  • Mohou mít strach, že se vám to nepovede a budete zklamaní. Chtějí vás chránit.
  • Mohou mít strach, že tím nějak ohrozíte rodinu. Chtějí chránit sebe.
  • Mohou mít strach, že se vám to povede a jim by se nikdy nic takového nepovedlo a oni se tak budou cítit jako „ne dost dobří“.

Jednoduše projektují SVŮJ VLASTNÍ STRACH do vašeho úspěchu či neúspěchu. V jejich světě je podnikání nesmysl, na základě jejich zkušeností je to ohrožující.

zss8-og

Je fajn si uvědomit, že je to jen JEJICH PŘÍBĚH.

Nemějte jim to za zlé. Jejich motiv je chránit především sebe a někdy i vás. Ideální stav by byl promluvit si o tom a vysvětlit své pohnutky a motivy, nastavit si nějaké mantinely, což ne v každé rodině jde.

Tady vám spousta lidí doporučí vyměnit radikálně rodinu a přátele. Já myslím, že to jde pro začátek mnohem láskyplněji. 🙂

Jednoduše o tom se svou nepodporující rodinou NEMLUVTE. Hledejte podporu jinde, třeba u přátel, kteří podnikají, nebo si najděte novou komunitu lidí, kteří jsou na stejné vlně a se kterými se můžete vzájemně podporovat. Vím, že mnoho lidí takovou komunitu a podporu nachází právě mezi spolužáky v mých kurzech. A až se vaše podnikání rozpohybuje, můžete své rodině ukázat už funkční model.

Se svým aktuálním nepodporujícím okolím se můžete bavit o tom, kde jste byli na dovolené, plánovat vánoční dárky nebo nedělní oběd. Je tolik dalších témat! Nemusíte se s každým bavit o všem. 😉

A tak moje rada je: Pokud máte spíše nepodporující okolí nebo rodinu, naučte se taktně odbočit od tématu, když přijde řeč na vaše podnikání, a bavte se o věcech, které máte společné.

Stáňa Stiborová
Žije svůj život naplno a plní si své sny, i ty nejšílenější, každý den. Před pár lety se rozhodla, že už nechce, aby jí dny protékaly mezi prsty jako písek v přesýpacích hodinách. Je žena, matka dvou dcer a jednoho syna, partnerka skvělého muže, expertka na online marketing a úspěšná podnikatelka.

Stáňa je autorka knihy Podnikání z pláže a oblíbeného online kurzu Podnikání z pláže. Inspiruje lidi, jak žít svobodně, radostně a naplno a učí je, jak využívat potenciál internetu a online marketingu k tomu, aby se mohli vydávat za svými sny a podnikat třeba z pláže.

Více o Stáni najdete tady.

Stáni můžete napsat na stana@podnikanizplaze.cz Připojte se mezi plážové podnikatele na facebooku.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů