Wellness pro mysl, který si dopřává málokdo

Před pár dny jsem dala na Facebook Podnikání z pláže příspěvek, který měl pro mě překvapivý ohlas. Přes 1 000 „To se mi líbí“ a téměř 400 sdílení. Myšlenka, která velmi zarezonovala.

V příspěvku jsem psala toto: Znát svůj směr a zároveň záměr toho, co děláme a proč, je mnohem důležitější než rychlost. Spousta lidí se řítí obrovskou rychlostí vpřed, padají na hubu přepracováním a tíhou svého workoholismu, ale při bližším pohledu jdou vlastně NIKAM.

smer

Práce, zaměstnání, firma, rodina, děti, koníčky, přátelé, partner, dovolená plná zážitků… Náš čas je neustále něčím vyplněn, život se řítí neúprosně vpřed a spousta lidí začne hodnotit smysluplnost jeho směru až v okamžiku, kdy se něco stane a vychýlí je to z jejich běžného zběsilého tempa.

Většinou v tom rychlém tempu zapomínáme na to nejdůležitější v našem životě

Na sebe sama. Někdy to zajde tak daleko, že vlastně už ani nevíme, kdo jsme a co chceme, přestože navenek náš život vypadá ideálně.

Jak ale objevit ten směr? Co když to není až tak jednoduché? Kde najít odpovědi? Kde vzít inspiraci? 

Nemám manuál na život, a tak můžu sdílet jen to, co sama žiju. Za poslední roky jsem se ale opravdu z vystresované, upracované matky bez peněz a jasného směru stala spokojenou, šťastnou a naplněnou ženou a nechci teď poukazovat na vnější okolnosti, které to způsobily, protože každý má svůj příběh a svou cestu. Vím ale, že nic z toho by se nestalo, kdybych nenašla sebe sama.

Sebe sama ale neobjevíte v tom zběsilém tempu života. Objevíte se až v momentě, kdy zbytek života vypnete.

To ale není tak jednoduché, že? Když na rameno ťuká šéf s uzávěrkou projektu, manžel chce večeři, děti se dožadují pozornosti a vy se do toho snažíte ještě dokončit psaní svého eBooku nebo napsat nový článek.

I přesto jde udělat jednu věc, a to je něco, co mi pomáhá za poslední roky nejvíce.

Najít si čas pro sebe.

A poslední dny si to uvědomuji znovu velmi intenzivně, a proto o tom píšu. Odjela jsem totiž na necelé 3 týdny na Hawaii. Tentokrát bez dětí, bez muže, pouze se skupinkou žen, které tady ale taky tráví čas samy se sebou, a prostoru pro sebe mám opravdu hodně. A uvědomuju si, jak důležité pro mě je zastavit se a trávit čas sama. Jít do nitra.

stana-cas-pro-sebe

Tam uvnitř totiž člověk nachází sebe sama. Svůj směr, záměr svého života. Své opravdové touhy a sny.

Ne ty, které si myslíme, že bychom měli mít, nebo si to myslí lidi okolo nás a my jim to plníme.

A může to být nepříjemné a bolestné, a proto se tomu tolik lidí vyhýbá, je jim nepříjemné být sami, veškerou volnou chvilku vyplňují koukáním do mobilu, mluvením, čtením, jen aby nemuseli zůstat sami se svými myšlenkami a jít do nitra. Spousta lidí se bojí samoty, bojí se prázdnoty, kterou čas sám se sebou přináší, a tak se mu vyhýbají. Což je ale škoda.

Často mi přichází e-mailem otázka: Chci začít podnikat z pláže, ale vůbec nevím, jaké téma si vybrat a jak jej objevit.

Existuje spousta technik, které vás k tomu dovedou. Pokud ale chcete objevit svůj opravdový směr, pak je nejlepší vydat se do ticha, do sebe.

Nebyla jsem si jistá, proč sem na Hawaii vlastně jedu

Záměrem mých cest je vždy buď to, že trávím čas se svou rodinou a užívám si života, nebo poznávám nové kouty světa. Tady jsem ale bez rodiny a po několika měsících na cestách, které předcházely této cestě, už jsem měla pocit, že potřebuju od poznávání nových míst pauzu.

Ale odpověď už mám. To, co mi ve velké hojnosti dopřává Hawaii, odpojení od rodiny a dvanáctihodinový časový posun, je právě čas pro sebe. Prostor, ve kterém k člověku konečně může přijít nová vlna inspirace, nápady, myšlenky, odpovědi.

stana-hawaii

Čas pro sebe je takový wellness pro mysl

I když jsem si myslela, že už mám všechno pěkně urovnané a funkční ve svém životě, tak najednou zjišťuju, že můžu být ještě spokojenější, ještě šťastnější, ještě více sama sebou a že změna v životě nemusí vždy vycházet z nespokojenosti se životem.

Do wellness taky nechodíme až tehdy, když se cítíme špatně. Chodíme si tam odpočinout, načerpat energii, užít si, dopřát si pohodu. Čas pro sebe je takový wellness pro mysl. Odpočineme si v něm, načerpáme energii, pročistíme mysl od nánosů každodenního života.

Inspirace, nové nápady i směr našeho života, to všechno se objeví tehdy, když vypneme svět okolo. A není potřeba hned jezdit na druhý konec světa. Čas pro sebe je něco, co bychom si v životě měli dopřávat a plánovat stejně jako sport, zábavu nebo vzdělávání.

Naplánujte si svůj čas pro sebe do kalendáře a dopřejte si wellness pro svou mysl. 🙂

Takhle si tady například s tuleněm na pláži trávím čas pro sebe v posledních dnech já… On odpočívá, já taky. Příroda umí vyčarovat krásné situace.

IMG_4932 (1)

Stáňa Stiborová
Žije svůj život naplno a plní si své sny, i ty nejšílenější, každý den. Před pár lety se rozhodla, že už nechce, aby jí dny protékaly mezi prsty jako písek v přesýpacích hodinách. Je žena, matka dvou dcer a jednoho syna, partnerka skvělého muže, expertka na online marketing a úspěšná podnikatelka.

Stáňa je autorka knihy Podnikání z pláže a oblíbeného online kurzu Podnikání z pláže. Inspiruje lidi, jak žít svobodně, radostně a naplno a učí je, jak využívat potenciál internetu a online marketingu k tomu, aby se mohli vydávat za svými sny a podnikat třeba z pláže.

Více o Stáni najdete tady.

Stáni můžete napsat na stana@podnikanizplaze.cz Připojte se mezi plážové podnikatele na facebooku.
Komentáře
 1. Igor napsal:

  Tak to si Stáňa „vymákla“, klobúk dole !!! Som nadšený, že sú tu ešte takí ľudia a stále sa môžem od nich učiť. Moc díky 🙂 Igor

 2. Igor napsal:

  Tak to si Stáňa „vymákla“, klobúk dole !!! Som nadšený, že sú tu ešte takí ľudia a stále sa môžem od nich učiť. Moc díky 🙂 Igor

 3. Mira Vymazal napsal:

  Naprosto s tímto postojem a pocitem souhlasím. A také na něj proto reaguji.
  Jen bych to ještě dle své vlastní zkušenosti s dovolením rozvedl.
  Ten čas pro sebe, bychom měli trávit co nejvíc v Přírodě nebo v její společnosti, v jejím spojení. Se zvířaty, s rostlinami. Buď to jen tak, s nimi být a nebo ho trávit nějakou činností či prací, zase ve spojení s Přírodou a vším živým. Jsme totiž součástí kruhu, jenž se musí neustále točit. Když ne, pak je něco špatně. ZA tím si stojím a o tom jsem přesvědčen!!!
  A druhá moje zkušenost je ta, že ten wellness mysli si musím dopřávat pravidelně, v malých dávkách a postupně. Nikdy to nebude tak dobře fungovat, když se budu celý týden honit a pak na víkend někam vypadnu a myslím si, že si za den, dva pročistím mysl! To samé je z roční dovolenou. Celej rok nebo i pět makám, honím se, stresuju, nad vším přemýšlím, plánuju a vše si beru a pak si myslím, že když odjedu na 3 týdny k moři, všechno ze mě spadne, očistím mysl a jedu dál. Takhle to ale prostě nikdy fungovat nebude
  Tak jak Stáni píšeš. Ten relax mysli si musíme umět i naplánovat. Na každý den. Tak jak pravidelně jíme, pijeme a spíme, musíme i pravidelně „nemyslet“. Způsobů a možností je X. Je jen na každém z nás, jak to budeme chtít dělat.
  A se nám to všem daří a držím nám palce na našich cestách.
  MV.

 4. Iveta napsal:

  Stáňo, tvůj článek čtu ve Španělsku, kam jsem odjela na 2 týdny sama jen se svými dětmi. Jsou malé, takže s nimi být chci. Manžel je v práci, kamarádky vyzvedávají děti ze školky a škol. Jsem nadšená z toho, že jsem tu sama, a že jsem se toho nezalekla. Mám moře času a neuvěřitelnou svobodu a hlavně sama sebe. Doporučuju všem, jezděme občas samy/i, ať máme kousek svého světa 🙂 Krásný den a spoustu inspirace přeji!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů