Tip na 8 knih, které stojí za to si s sebou vzít na dovolenou – ne najednou! :)

Cestuju ráda od dětství, a přestože destinace i obsah mého cestovního zavazadla se mění, jedna věc je v něm vždy. Kniha. Knihy jsou taky součástí mého snění, mé inspirace, tvoření, často také podnětem ke změně života nebo pro nový pohled na některé věci. Máte to taky tak?

Možná znáte ten problém, kdy dojdou náměty na dobré knihy. Člověk by si rád něco přečetl, vzal si s sebou třeba na dovolenou nějaké dobré a inspirativní čtení, ale prostě neví, po čem sáhnout. A tak mě napadlo sdílet s vámi několik tipů na mé oblíbené knihy, původně jich mělo být 5, ale pak jsem to trochu rozšířila, ať máte z čeho vybírat – knihy jak byznysové, tak příběhové a ze života. Jak světové bestsellery, tak knihy z pera českých autorů. Určitě si vyberete. 🙂

Moje nejoblíbenější knihy:

1. Jak myslí milionáři – T. Harv Eker

Kniha, která mi otevřela oči v tom, jak jsem si určitými stereotypy ve svém přemýšlení blokovala přísun peněz a úspěchu v podnikání. Není to žádná ezoterika, ale praktický pohled na to, jak přemýšlí bohatí a úspěšní lidé v kontrastu s tím, jak nad stejnými věcmi přemýšlí lidé neúspěšní. Například to, že bohatí lidé věří, že jsou tvůrci svého života, zatímco chudí věří tomu, že se jim život děje.

Kniha vychází z toho, že pokud chcete od svého života dostávat jiné plody, musíte nejdříve změnit kořeny, ze kterých ty plody čerpají svou sílu. A těmi kořeny je právě to, co máte v hlavě. Kniha je i hodně praktická, když přijde na řízení peněz a nakládání s penězi.

Já jsem se díky knize Jak myslí milionáři dostala i na seminář T. Harva Ekera Millionaire Mind Intensive v Londýně a byl to pro mě zlomový životní zážitek. Pro začátek doporučuji alespoň knihu. Koupíte ji ve všech velkých knihkupectvích.

2. Čtyřhodinový pracovní týden – Timothy Ferris

Kniha, která nejen ve mně už mnoho let zpátky zasela semínko plážového podnikání a je biblí všech digitálních nomádů i plážových podnikatelů po celém světě. Jejím podtitulem totiž je – Nemarněte celé dny v práci, žijte kdekoli a staňte se novým bohatým.

Je velmi praktická a popisuje různé způsoby toho, jak ze svého běžného pracovního rytmu udělat čtyřhodinový pracovní týden, a to i v případě, že pracujete pro někoho. Spousta inspirace, praktických informací i námětů k zasnění, navíc plná příběhů, a tak se čte velmi dobře. Jako dělaná na pláž. 🙂 Vydalo ji nakladatelství Melvil Publishing a najdete ji v podstatě v každém větším knihkupectví.

3. Myšlením k bohatství – Napoleon Hill

Mnoho podnikatelů vám řekne, že tato kniha stála na začátku jejich podnikání a způsobila v nich něco, díky čemu uvěřili, že uspějí, a uspěli. Ne nadarmo je jejím podtitulem – Tato kniha pro vás může znamenat miliony. Stála i na začátku mého podnikání někdy v roce 2005 a nakopla mě do startu.

Kniha vyšla už před 55 lety a to, že dodnes inspiruje statisíce podnikatelů po celém světě, ukazuje, že je plná nadčasových informací, které stojí za to znát. Navíc má v sobě určitou lehkost, díky které získáte pocit, že i vy můžete dosáhnout všeho. Kniha je bestsellerem a nepochybuji, že ji najdete v každém knihkupectví.

4. Alchymista – Paulo Coelho

Tuto knihu jsem ve svém životě četla asi 7x a její obsah je mou životní filosofií prosáknut skrznaskrz. A nejen mou. Tato kniha patří mezi 5 nejčtenějších knih na světě všech dob a v mnoha lidech rozdmýchala plamen a chuť žít svůj osobní příběh, nesázet na jistoty, ale vydat se za svými sny, aby nakonec zjistili, že… To už si musíte přečíst v knize. 🙂

Co slovo, to perla. Můžu ji číst znovu a znovu a nacházím takové životní pravdy, že člověka až mrazí. Asi nejznámější větou z této knihy je: Když si něco přejete, celý vesmír se spojí, abyste to mohli uskutečnit. Ovšem to je jen střípek z moudrosti, kterou tato útlá knížka, kterou přečtete za pár hodin, obsahuje. Nezapomeňte si podtrhávat a vracet se k ní, kdykoli budete mít pocit, že potřebujete ve svém životě udělat další krok, ze kterého máte tak trochu strach…

5. Cokoli od Terryho Pratchetta

Knihy pro lidi s bujnou fantazií, kteří pod záminkou fantasy objeví hlubokou moudrost podanou vtipným pohledem na svět z pera Terryho Pratchetta. Do startu doporučuji knihu Barva kouzel, která člověka tak nějak uvede do obrazu. Mezi moje nejoblíbenější patří Čaroprávnost a Soudné sestry ze série o čarodějkách a knihy Sekáč a Mort ze série o Smrťovi.

Ale ať už sáhnete po jakékoli, budete se výborně bavit. Jen dávejte pozor, protože občas se přistihnete, že se smějete nahlas a okolní lidé se na vás nechápavě dívají. Tedy jen ti, kdo neznají Terryho Pratchetta.

Knihy kupodivu najdete například v knihovnách v části pro děti a mládež… Nejsem si jistá, jestli bych jako dítě pochopila podstatu, ale coby dospělý se k Pratchettovi ráda vracím, kdykoli potřebuju oddech, vyčistit mysl, pobavit se a inspirovat jeho neskonalou fantazií a smyslem pro humor.

+ 3 skvělé knihy z českých luhů a hájů 🙂

6. Podnikání z pláže – Stáňa Mrázková (já) 😀

Tahle kniha je na dovolenou jako dělaná, a to nejen kvůli svému názvu, ale i proto, že ji přečtete jedním dechem a najdete v ní spoustu inspirace, námětů k zamyšlení či zasnění. Není jen o válení se na pláži, ale především je praktickým průvodcem stylem života, jehož nosnou vizí je SVOBODA. Možná stojí za to varovat před tím, že přečtení této knihy může způsobit trvalé následky! 🙂

Kniha, která vás bude bavit i inspirovat, a věřím, že budete mít radost, když si ji do kufru přibalíte. 🙂 Více o knize Podnikání z pláže najdete tady >>

7. 17 tváří ženy – Alice Kirš

Pokud jste žena a chcete příjemnou oddechovku na letní cesty, přečtěte si knížku mé kamarádky Alice. Lifestylová kniha o životních lekcích, životních rolích a procesu růstu jedné ženy, která na své cestě došla až do momentu, kdy žije svobodný a naplněný život.

Kniha, ve které najdete spoustu zajímavé inspirace a AHA momentů a na cestách vám bude příjemnou společnicí. Koupit si ji můžete tady >>

8. Návod na ženy – Dana-Sofie Šlancarová a Erik Hutter

Kniha určena primárně mužům je o tom, jak se vypořádat s neustále se měnícími náladami nejen vlastní ženy, ale i dalších žen kolem sebe. Jeden den úžasná žena a milenka, další den nesnesitelná fúrie. Je za tím něco? Dá se s tím něco dělat? A jak se s tím vypořádat? Kniha, která zjednoduší život nejednomu muži a zachrání nejeden vztah.

Mimochodem z mého pohledu ženy také výborná četba pro ženy, aby pochopily, proč se jejich nálady a pohled na svět tak často mění a proč zatímco je jeden den všechno úžasné, druhý den stojí všechno za prd. Skvělá kniha pro ženy na cesty s tou výhodou, že když ji dočtete vy, můžete ji nenápadně vložit do plážové tašky svému muži. 😀 Knihu si můžete koupit tady >>

Přeji příjemné chvíle strávené s knihami. 🙂

Stáňa Stiborová
Žije svůj život naplno a plní si své sny, i ty nejšílenější, každý den. Před pár lety se rozhodla, že už nechce, aby jí dny protékaly mezi prsty jako písek v přesýpacích hodinách. Je žena, matka dvou dcer a jednoho syna, partnerka skvělého muže, expertka na online marketing a úspěšná podnikatelka.

Stáňa je autorka knihy Podnikání z pláže a oblíbeného online kurzu Podnikání z pláže. Inspiruje lidi, jak žít svobodně, radostně a naplno a učí je, jak využívat potenciál internetu a online marketingu k tomu, aby se mohli vydávat za svými sny a podnikat třeba z pláže.

Více o Stáni najdete tady.

Stáni můžete napsat na stana@podnikanizplaze.cz Připojte se mezi plážové podnikatele na facebooku.
Komentáře
 1. Doplním svých 5 oblíbených knih, které významně ovlivnily mé podnikání – http://www.mariorozensky.cz/5-knizek-ktere-zmenily-me-podnikani/

  • Stanislava Mrázková napsal:

   Supr tipy, Mário, díky 🙂 Konkrétně u Restartu jsem taky přemýšlela, jestli jej zařadit na tento list, protože ten jsem četla a dal mi hodně. Ostatní neznám, ale vypadají dost zajímavě, přidám si je na seznam letní četby 🙂

 2. Vendula napsal:

  Skvely list na dovolenou! Diky, Stano! Ja do sveho cestovniho kufriku jeste urcite pridam knizku od B. Burcharda The Motivation Manifesto :-).

 3. Super tipy Stano, moc diky!
  I kdyz velka cast z nich v me knihovne uz bydli, urcite stoji za precteni znovu:-)
  A novinku pro sebe jsem v clanku taky nasla a na dovoenou ji poridim;-) poslu foto!
  Moje tipy – nedam dopustit na Maleho Prince + Bohaty tata, chudy tata (mela by byt povinna cetba) + pro oddych Kurandera (pro damy).
  Pekny den vsema pekne cteni! M.

 4. Krásná inspirace. Přidávám svoje knihy: Louisa L. Hay – Miluj svůj život, Miguel a Jose Ruiz – Pátá dohoda, Earl Nightingale – Tajemství úspěchu, David J. Schwartz – Myslete velkoryse. 🙂

  • Stanislava Mrázková napsal:

   Supr tipy, díky 🙂 Některé znám, některé ne, každopádně přidám si na seznam četby!

 5. Stanislava Mrázková napsal:

  Díky Míšo! Tu poslední knihu neznám a jak si čtu na webu recenze, vypadá to zajímavě 🙂 Přibalím ji na Bali 😀

 6. Marek Gerlich napsal:

  Taky doporučuju Motivation manifesto, Work the system stojí za přečtení))

 7. Dana Bendová napsal:

  Díky za super tipy,
  některé znám, některé ještě čekají v pořadníku :-). Přídám tip na dvoudílnou sérii
  Legenda o Dagad Trikonu – Gregoire de Kalbermatten. Tyto knihy jsem přečetla jedním dechem a mívala jsem problém se od nich odtrhnout. Jsou na rozmezí fantazie a reálného světa. A přesně vystihují dnešní dobu a co je třeba dělat. Také kniha Desáté proroctví a další díly jsou podobného tématu, také super.

 8. Jana napsal:

  Díky Stáni,
  zrovna teď mám rozečtenou knihu- Myšlením k bohatství. Podnikání z pláže už jsem přečetla jedním dechem, když zrovna vyšla. Čtyřhodinový pracovní týden- čeká na přečtení. Včera dorazila knížka od Davida Kirše -Milionový email.Můj typ na knihu-Bohatý táta chudý táta a knížka -Úspěšně s kůží na trh -od Rostya Gordon-Smith

 9. Tereza napsal:

  Kniha nikdy nezklame. Já si určitě beru sebou „Magická slova Mistrů života“ od Roberta Slováka. Doporučuji!

 10. Radek napsal:

  Díky za tipy, zejména Harva Ekera neznám, naoplátku já doporučuji Nejbohatšího muže Babylonu, je tam taky plno nadčasového moudra. Alchymista je kniha snad z jiných dimenzí a časoprostorů….
  Ještě jednou díky a krásný večer, Radek

 11. Radka napsal:

  Miluju a s úspěchem praktikuju – a do svého okolí ráda šířím: Brandon Bays: Cesta, Cesta pro děti, Vědomí Nová měna

 12. Stanislava Mrázková napsal:

  Díky Radku. Nejbohatšího muže jsem před lety četla a velmi mi pomohla. V podstatě je v ní podobná linka, jako v Ekerovi. Věřím, že se vám bude líbit.

 13. Zdeněk napsal:

  Vynikající kufr! Až na ty „ženské knihy“ mám přečtené všechny. Doporučuji na oplátku knihu, která mě donutila hodně přemýšlet, a u které mě napadlo opravdu dost nových věcí.
  Augusto Cury: PRODAVAČ SNŮ Povolaný

 14. Stanislava Mrázková napsal:

  Zdeňku divil byste se, ale jediná ženská kniha je 17 tváří ženy. 🙂 Návod na ženy je pro chlapy. 🙂 Každopádně díky za tip, to vypadá zajímavě!

 15. Bezva seznam, děkuju za inspiraci. Alchymistu jsem zrovna nedávno dočetla (už asi popáté 🙂 ), zkusím mrknout po té Barvě kouzel.
  A jestli můžu přidat svůj tip, tak vřele doporučuju Proč nikdy nestíhám (viz http://www.petravymetalova.cz/konec-prepracovanosti/ ) – vyšla u nás teprve letos v červnu a není to zdaleka jen o time managementu, jak by napovídal název.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů