Jak objevit své TÉMA pro podnikání

Asi nejčastější otázka, kterou dostávám, je: „Podnikání z pláže mě láká, ale vůbec netuším, v jaké oblasti se do toho pustit.“ S tím taky souvisí: „Napadá mě téma A, B, C a ještě D, to všechno mě baví a rozumím tomu, ale nevím, jak se rozhodnout.“

Anebo velmi obvyklá: „Mám pocit, že nejsem expert vůbec na nic. Jsem ztracený případ?“

Tak toto všechno se vám může honit hlavou, než se do svého plážového podnikání pustíte, a chci vám říct, že je to naprosto přirozený první krok. Není vůbec divné, pokud své téma neznáte, nemůžete se pro něj rozhodnout anebo máte pocit, že nic neumíte.

Začínalo tak spousta lidí, včetně mě, několik příběhů si můžete přečíst na konci tohoto článku.

Existuje milion způsobů, jak můžete podnikat z pláže, ale jen tehdy, když najdete ten svůj osobní způsob, začnete podnikat z pláže i vy. Není úplně jednoduché to svoje „CO“ najít. Velkou roli v tom hraje sebevědomí a pravdivost k sobě samému, a především vášeň, zkušenosti a zaměření, a také trpělivost.

Je několik možností, jak vás nakopnout tím správným směrem

Jednou je eBook 8 kroků k podnikání z pláže, který si můžete zdarma stáhnout na webu Podnikání z pláže tady.

Na konci je takové cvičení pro ujasnění si toho, o čem by vaše téma mohlo být. Projděte si jednotlivé otázky, odpovězte si na ně a začnou vás napadat možné směry, kudy se vydat.

Kde se inspirovat dále

Další možností, kde se inspirovat, je podívat se na záznam webináře Jak objevit své téma a uspět, který jsme dělali v únoru. K záznamu se dostanete opět zdarma a najdete ho tady. Pusťte si ho večer místo filmu a mějte po ruce něco na psaní. Věřím, že v něm najdete spoustu inspirace. 🙂

Další webinář na toto téma chystám koncem ledna 2016.

No a asi ta nejdůkladnější cesta je samotný online kurz Podnikání z pláže, kde je celý první modul věnován právě tomuto tématu, jak své téma objevit a uchopit.

Ze zkušeností účastníků kurzu z tohoto roku vidím, že i ti, kdo si mysleli, že jsou ztracený případ, tak své téma našli. 🙂 Často ti, kdo na začátku nejvíce tápali a nebyli si jistí, tak na konci mají ty nejlepší projekty a výtvory a mnozí se i umístili v mé Plážové výzvě. Takže i toto je cesta. 🙂

Velkou výhodou zde v kurzu byla naše podporující facebooková skupina. Když někdo tápal, nebyl si jistý, vždy dostal od naladěných spolužáků zpětnou vazbu ke svým nápadům, a navíc k věci, protože všichni uvnitř kurzu rozuměli, na co se dotyčný ptá.

Je to trochu jiné, když chcete totéž konzultovat s kamarádkou, která vůbec netuší, o čem mluvíte, a tak vám rovnou řekne, že je to blbost, že tím se vydělávat fakt nedá, a srazí vás na zem.

Příběhy těch, kteří už své téma objevili

Protože vím, že to, co často člověka inspiruje nejvíce, jsou příběhy ostatních, poprosila jsem ty, kdo už letos cestou objevování svého tématu prošli, aby se podělili o své zkušenosti na startu.

Přišlo mi opravdu hodně příběhů, přeci jen kurzem letos prošlo 770 lidí a mnozí z nich na začátku opravdu tápali. Takže některé inspirativní příběhy najdete jak v tomto článku, tak i v dalších článcích tady na blogu, ať už zveřejněných, nebo těch, které se tady objeví v budoucnu.

Přeji příjemnou inspiraci. 🙂

Nebyla jsem rozhodnutá, čeho se mé plážové podnikání bude týkat

„Do kurzu Podnikání z pláže jsem vstoupila, i když jsem nebyla úplně rozhodnutá, čeho se mé plážové podnikání bude týkat. Má to být výuka jazyků, které se věnuji celý život, nebo podpora přirozeného početí? Mám čerpat z poznatků, které jsem získala ve škole a vyšperkovala léty praxe, nebo zúročit znalosti nasbírané během několikaletých snah o miminko?

Pohled spolužáků i Stáni mi pomohl ujasnit si, co vnímám jako větší přínos. Pro sebe i pro ostatní. Nechala jsem se vést intuicí, ukázala mi, kde plyne více energie. A uvědomila jsem si, že odborníka v určité oblasti nedělá vždy jen „papír“. Stačí, když dokáže přetavit životní zkušenost tak, aby pomohla ostatním, kteří jí procházejí.

Jakmile jsem se definitivně rozhodla, vše se dalo s neskutečnou rychlostí a energií do pohybu. Stránky, články, e-booky – vše se mi psalo lehce. A to mě ujistilo v přesvědčení, že jsem na té správné cestě, že jsem našla své plážové poslání. Přesně za 2 měsíce jsem měla vše hotovo – i s tou naší malou nespavkou.“

klaudie-150x150Klaudie Fachinelli, vítězka 1. Plážové výzvy, autorka projektu www.cestykditeti.cz. Své první krůčky v plážovém podnikání začala dělat v březnu 2015.

 

Vaše téma je už dlouho s vámi

„Přiznám se. Do kurzu jsem vstupovala s mnohými obavami: co bude mým tématem, kde na vše vezmu čas a vůbec, jestli to celé není nějaké moc velké sousto pro zkušenější podnikatele.

Lákalo mě to ale tolik, že jsem se přihlásila i s tím, že téma zatím nevím. Už po pár dnech jsem zjistila, že mohu důvěřovat jak svým spolužákům, tak Stáně. Mohu s nimi sdílet své nápady a oni mě podrží a jemně kriticky pošťouchnou tím správným směrem.

S touto důvěrou jsem začala zkoumat své tužby, záliby, schopnosti, radosti. Když jsem pak na papíře viděla 20 jasných podbodů mého tématu, začalo mi docházet, že tohle je ONO. Při čtení nadšených ohlasů spolužáků jsem se začala pomalinku cítit jako expert na něco, co bylo do té doby pro mne JEN koníčkem.

Mám pocit, že vaše téma je už totiž dlouho s vámi. Vy si JEN v kurzu dopřejete čas ho objevit a nechat ho vyklubat do vám zatím ani netušené podoby.“

marcelaMarcela Sobotová, v TOP12 v 2. Plážové výzvě. Autorka projektu www.zijememinimalismem.cz. Do svého plážového podnikání se pustila v červnu 2015.

Mimochodem Marcela popsala celou svou cestu tápání a objevování tématu a překonávání strachů na začátku celkem důkladně, přečtěte si celý její článek Právě žiji příběh, který chci vyprávět.

 

Objevení toho pravého může být vývoj

„Keď som sa prihlásila do Podnikání z pláže chcela som sa venovať téme o farbách, ako pôsobia a liečia a čo symbolizujú.

Venujem sa enkaustike-maľbe horúcim voskom. Pri tejto technike vznikajú zaujímavé kombinácie farieb a pozitívne vplývajú na naše emócie pri tejto výtvarnej technike.

Moja téma sa objavila i v mojom ebooku zdarma, problém nastal pri platenom ebooku, keď môj zať ma veľmi skritizoval a ja som ostala stať a nevedela ísť ďalej. Najprv som bola na neho nahnevaná a vôbec som nechápala, prečo to urobil. Dnes som mu za to veľmi vďačná.

Sadla som si a premýšľala nad novou témou. A veru bolo to potrebné. Veď viac viem o enkaustike a potom o farbách. Zmenila som tému a ľahšie sa mi dýcha. Vznikol nový ebook zdarma a začala som celkom spontánne písať aj články na túto tému.

Správna téma niekedy nepríde hneď, tak ako u mňa. Dnes môžem stavať v tejto téme nielen ebooky platené ale i videá a mnohé nové články. A nakoniec sa tieto obe témy veľmi dobre prelínajú.“

janaJana Bakičová-Bielková, autorka blogu www.janabakicova.sk, expertka na malbu horkým voskem. Do plážového podnikání se pustila v březnu 2015. Janin celý příběh najdete už brzy na tomto blogu.

 

Moje téma ke mně jaksi spontánně připlulo samo

Moje téma ke mně jaksi spontánně připlulo samo. Patřím zřejmě mezi šťastlivce, pro které je jejich práce zároveň jejich vášní. Miluji komunikaci a setkání s lidmi, které ráda motivuji k větším výkonům a k přijetí sebe sama. Jsem v životě to, co podle konceptu „dynamiky bohatství“ odborníci nazývají „podporovatel“. A protože je mojí vášní němčina, podporuji úžasné lidi okolo sebe na několika úrovních (ve škole, v privátní sféře, v obchodních i lidských setkáních) hned minimálně ve dvou jazycích :-).

Takže hledejte to, co vám plyne samo, kde se cítíte být tzv. „v proudu“, kde zapomínáte na čas. To je, myslím, to pravé, kde můžete být dobří a lidé za vámi přicházejí a ptají se vás, jak na to. Je to ono, co „žijete“ a vyzařujete. Pro někoho toto téma nemusí být vždy nutně propojené s jeho dosavadní prací, jako je tomu u mě.

Může to být ta oblast vaší činnosti, kde se realizujete a na kterou se nejvíce těšíte. Ptejte se tedy na to, kde se cítíte šťastní, co děláte přirozeně rádi? Tak můžete předávat tuto pozitivní energii ostatním lidem a „nakazit“ je vaší vášní. Fungovat to bude nejlépe, když do toho dáte vaše srdce.

Ale nedivte se, když při tom třeba objevíte i své další talenty. Já jsem si díky plážovému podnikání a Stáně Mrázkové uvědomila při psaní svého blogu, že také vlastně ráda píši a baví mě vytvářet nové články pro můj blog, často i o tématech, která zdánlivě můj původní rámec přesahují :-).

Zkoušejte proto nové věci a nebojte se jít do akce, i když na první pohled nemusí být vždy vaše okolí na vaší straně. Nedejte se odradit a pokračujte. Věřím, že to zvládnete a vaše téma na vaší cestě objevíte. Věřím, že to zvládnete tak jako já. Ne lépe! 🙂

gabrielaGabriela Nácarová, autorka blogu www.gabrielanacarova.cz, která své první plážové krůčky začala dělat v březnu 2015.

 

Začala jsem od nuly a neměla jsem tak docela jasno

Začala jsem od nuly, nestavěla jsem moje online podnikání na něco, co už jsem dlouho v životě provozovala. Rozhodnutí vstoupit do kurzu jsem udělala hned, o tom jsem jasno měla, protože jsem si chtěla budovat svůj pasivní příjem. Ale neměla jsem tak docela jasno, na jakém tématu svůj web postavím.

Nedovedla jsem si vůbec představit, že bych mohla dělat osobní rozvoj, inspirovat a motivovat lidi, jako to dělám teď s přirozeností mně vlastní.

Dlouho jsem přemýšlela, co umím nejlépe, co mi nejlépe jde, co je můj koníček. Každého přece něco baví, no ne? Já ale neměla ráda vaření, nejsem žádnej kutil ani kreativista, ani mě v tu chvíli nic nebavilo natolik, abych se tomu věnovala dlouhodobě, všechno umím tak napůl. Baví mě cvičení a tanec, ale že bych tady v mém mini prostoru hopsala a točila videa, to nebylo to pravé pro mě. Nějak jsem to cítila.

V jednom z prvních modulů byla od Stáni perfektní textová nápověda, jak si své téma vybrat, jak ho objevit. Psala v ní, že když mluvíme s přáteli, tak se máme zamyslet nad tím, o čem s nimi mluvíme, o čem rádi mluvíme s rodinou. Já se nad tím zamyslela i v opačném slova smyslu, co nemám ráda a co bych ráda změnila, v čem bych byla ráda přínosem pro ostatní lidi.

Uvědomila jsem si, že nejraději s lidmi mluvím o životě a o tom, jak se nebát říci svůj názor, jak se nebát toho, co si kdo o vás myslí. Být přirozenej a nenosit masku před okolím. Prostě jsem opravdu o tom s lidmi mluvila automaticky a díky tomu jsem si uvědomila, že to je vlastně to, co chci dělat. Že já tak žiji svůj život, že jsem se dopracovala k tomu, abych se odprostila od vlivů okolí, byla sama sebou a nebála se za to, kdo jsem a co říkám.

Úplně mě osvítilo a hned jsem zřetelně viděla a hlavně cítila, že touto cestou mám jít. I když jsem nevěděla, o čem budu psát, jak to celé uchopím (to se pak všechno postupně tvořilo, že teď mám spíš více nápadů a nestíhám je realizovat), ale věděla jsem, že chci motivovat ostatní, aby našli sami sebe, tak jako jsem to zvládla po 32 letech i já.

Každý z vás má co předat, každý je jedinečný, stačí se zeptat lidí kolem sebe, jaké mají problémy, a každý najde to, v čem bude pro druhé přínosný, o tom nepochybuji. Věřte v sami sebe a dojděte si pro svůj sen.

ruzenaRůžena Nekudová, v TOP12 v 2. Plážové výzvě, autorka blogu www.ruzenanekudova.cz. Své první plážové krůčky začala dělat v březnu 2015 a její příběh si můžete přečíst v článku: Najít sám sebe je tou nejjednodušší a zároveň nejtěžší věcí.

 

A co vy? Už máte nápad na své téma?

Otevřete se novým nápadům a možnostem. Pokud to se svým plážovým podnikáním myslíte vážně a chcete něco ve svém životě změnit, nepochybuji, že to pravé téma se objeví.

Možná neobjevíte ten hlavní směr, to své téma hned napoprvé. Bude to vyžadovat pár dnů nebo týdnů, kdy nad tím budete přemítat, ale důležité je, že už budete mít bod, od kterého se můžete odpíchnout. Uděláte první krok. Pak mohou následovat ty další.

Pokud to vzdáte hned na začátku s tím, že prostě téma nemáte, a proto se do toho nepustíte, lituji, ale podnikat (nejen z pláže) nejspíš nikdy nebudete. Tak jak člověk dělá malé věci, tak dělá i velké.

Svět patří těm, kdo překonávají překážky, a toto je jedna z těch startovních. 🙂 Držím vám palce.

Stáňa Stiborová
Žije svůj život naplno a plní si své sny, i ty nejšílenější, každý den. Před pár lety se rozhodla, že už nechce, aby jí dny protékaly mezi prsty jako písek v přesýpacích hodinách. Je žena, matka dvou dcer a jednoho syna, partnerka skvělého muže, expertka na online marketing a úspěšná podnikatelka.

Stáňa je autorka knihy Podnikání z pláže a oblíbeného online kurzu Podnikání z pláže. Inspiruje lidi, jak žít svobodně, radostně a naplno a učí je, jak využívat potenciál internetu a online marketingu k tomu, aby se mohli vydávat za svými sny a podnikat třeba z pláže.

Více o Stáni najdete tady.

Stáni můžete napsat na stana@podnikanizplaze.cz Připojte se mezi plážové podnikatele na facebooku.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů