Starat o jednu firmu v ČR a druhou zde v Indonésii. Jde to: Říká mladý český podnikatel, který žije už druhým rokem na Bali

Když jsem se v srpnu pustila do psaní mé knihy Podnikání z pláže, v průběhu psaní mi začali přicházet na mysl různí lidé v mém okolí, kteří už žijou ten život, o kterém kniha je – příběh o svobodě pracovat odkudkoli na světě, svobodě dělat to, co vás baví, pracovat s lidmi, které máte rádi, svobodě pracovat v čase, který vám vyhovuje a mít za to dostatek peněz na svůj životní styl.

Chtěla jsem, aby čtenáři četli nejen o mých zkušenostech, když jde o podnikání z pláže, ale aby viděli, že to je možné i v mnoha dalších provedeních. A tak jsem oslovila několik podnikatelů okolo mě, kteří svůj plážový příběh už žijí. Jedním z nich je Miloslav Brzák, spolumajitel e-shopu www.custom-boards.cz, který se před dvěma lety sebral a odjel na Bali, kde od té doby pronajímá domy.

Jeho příběh mě natolik zaujal, že jsem se rozhodla rozhovor s Mílou zveřejnit i zde, na mém blogu pro vás, koho také přitahuje myšlenka podnikání z pláže a žití života vašich snů 🙂

Rozhovor s mladým českým podnikatelem žijícím už dva roky na Bali:

Jak tě napadlo sebrat se, odjet na Bali, pronajmout si tam dům a začít ho pronajímat? To je celkem odvážná myšlenka.

K nápadu odjet dlouhodobě na Bali vedly dva faktory. Prvním byla velká chuť začít se věnovat jednomu z posledních boardových sportů, kterému jsem doposud neměl šanci věnovat se pravidelně, surfingu. Druhým pak to, že jsem se cítil v ČR už moc uzavřený, potřeboval jsem se rozvíjet dále, a nikdy předtím jsem díky pracovnímu vytížení nebyl z Česka déle než na měsíc. Změna byla na čase.

Bali přišlo obrovskou náhodou, věděl jsem, kde je, že tam už bylo pár kamarádů, že už tady takto pár Čechů podniká, a tak nastalo období před odjezdem, které se celé točilo ohledně plánování a vymýšlení, jak to vše zvládnout a financovat, plány vyšly tak na 5 %.

Zpětně musím vyhodnotit, že se vše dělo díky obrovské dávce štěstí. I když, mantrou místní kultury je, že vše se děje přesně tak, jak má, takže možná to štěstí tam ani takovou roli nehrálo. Ostrov vás buď přijme, nebo ne.

Měl si nějaké obavy, že to nevyjde (jaké)?

Přílišně obav jsem si nepřipouštěl, stačilo těch pár, co tomu zpět doma nevěřili. Obava snad byla primárně z toho, jak na mě indonéská kultura zapůsobí, nikdy předtím jsem v Asii nebyl. Stejně tak jsem slyšel zvěsti o spoustě lidí, kteří si nemohli zvyknout na zdejší vlhké klima a měli zdravotní problémy.

Jaké byly první dny na Bali?

Určitě v nich hrála velkou roli nutnost od začátku něco podnikat. Peníze na účtě jsou fajn, ale rychle mizí, lákadel je tu spousta. Najít si vhodnou nemovitost, domluvit se na všech podmínkách a vyřídit oficiality v indonéštině byl docela oříšek, ale povedlo se. Vše se stalo přesně tak, jak mělo

Na Bali pronajímáš domy turistům. Jak to děláš? Jsi spokojený s výsledky?

V současnosti disponujeme dvěma projekty, Riviera House a Riviera Home. Oba mají jinak zaměřenou klientelu. Samozřejmě prosperují, primárně vše ale investujeme zpět a ještě dlouho budeme. Bali díky turismu obrovskou rychlostí roste, ceny nemovitostí jdou prudce nahoru, přibývá konkurence a prostor je omezený.

Povedlo se nám být ve správný čas na správném místě a zaměřit se na maximální spokojenost našich hostů, kteří se cítí jako členové rodiny, na místě, kde mají pocit klidu a bezpečí. Díky těmto skvělým lidem, kteří nás navštěvují a recenzují naše místo, se podařilo vybudovat značku, kterou lidé v Canggu dnes už znají.

Jaké to je žít už téměř dva roky v tropickém ráji život, o kterém tisíce čechů sní?

Určitě to můžu hodnotit jen pozitivně, ale nemá cenu nic závidět, vše si musím vybojovat, bohatého sponzora za sebou rozhodně nemám. 🙂 Přerovnal jsem si hodnoty, které jsem z businessu a života v ČR měl překroucené, hlavně ty o materialismu a penězích.

Posunulo mě to tady nejen mentálně, ale můžu jíst denně zdravě, aktivně se věnovat veškerým svým sportovním aktivitám, poznávat skvělé lidi opravdu z celého světa denně ráno na kávě a k tomu se starat o jednu firmu v ČR a druhou zde v Indonésii. Jde to.

Na co bylo nejtěžší si zvyknout, když jde o život na Bali?

Místní mentalita obyvatel je, že ať už jsou muslimové, nebo hindu, mají na prvním místě vždy rodinu a víru. Takže vše ostatní má čas. Pokud někdo přijde na schůzku o dvě hodiny později, ne-li o týden později, prostě se to tak má stát a určitě k tomu měl důvod, který mu bránil v tom, udělat to dřív. Vše ostatní už šlo v pohodě. Vlastně jsem taky v ČR chodil všude notoricky pozdě…

Co bys poradil někomu, kdo touží po tom sbalit se, odjet na konec světa a začít si taky plnit své sny, ale zatím se mu to zdá nemožné?

Že vše je jen na nás, je to klišé, ale fakt. Každý z nás může udělat cokoliv, být astronautem, šéfem nadnárodní korporace, politikem, surfařem, jen musíme opravdu chtít a chytat se příležitostí.

Štěstí ale nenajdete na konci světa, ani na Bali, je právě tam, kde jste teď, je totiž ve vás.

– Miloslav Brzák, spolumajitel e-shopu www.custom-boards.cz, na Bali pronajímá domy www.houseriviera.com

 

PS: A až začnete snít o svých plážích, pusťte si k tomu tuhle písničku. A až na nich budete, pusťte si ji znovu. Od minuty 2:20 se mi vždy postaví chlupy na rukách a zalije mě obrovská vděčnost, obzvlášť s veršem „…jsem svobodný a to nikdy nikdo nevezme mi.“ Přátelé, buďme svobodní 🙂 Styl života alá „podnikání z pláže“ je život, který je dnes díky internetu dostupný pro každého. 

Stáňa Stiborová
Žije svůj život naplno a plní si své sny, i ty nejšílenější, každý den. Před pár lety se rozhodla, že už nechce, aby jí dny protékaly mezi prsty jako písek v přesýpacích hodinách. Je žena, matka dvou dcer a jednoho syna, partnerka skvělého muže, expertka na online marketing a úspěšná podnikatelka.

Stáňa je autorka knihy Podnikání z pláže a oblíbeného online kurzu Podnikání z pláže. Inspiruje lidi, jak žít svobodně, radostně a naplno a učí je, jak využívat potenciál internetu a online marketingu k tomu, aby se mohli vydávat za svými sny a podnikat třeba z pláže.

Více o Stáni najdete tady.

Stáni můžete napsat na stana@podnikanizplaze.cz Připojte se mezi plážové podnikatele na facebooku.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů