Už je to pár týdnů, co jsem nenapsala žádný článek na můj blog. Taky už jsem tři týdny neposlala žádný e-mail. Mám období útlumu. V klasickém podnikání nebo v zaměstnání by to byla katastrofa. V plážovém podnikání je to naštěstí jinak…

Dobře si ještě pamatuji na období, kdy vypnout motor prostě nešlo. Když pracujete pro někoho, nemůžete prostě říct: „Hele, já teď potřebuji měsíc nic nedělat, tak po mně nic nechtěj.“ Když jste živnostník, tak zase nemůžete odvolat všechny zakázky a neobsloužit klienty, protože prostě nedostanete zaplaceno, nehledě na další dosah.

I když i to je relativní. Můžete, co chcete. Otázkou je, jestli si to dovolíte.

Naše společnost je vychovaná k akci. Máme pocit, že abychom byli úspěšní, musíme makat a makat, a když náhodou vypneme nebo nemáme kreativní období, tak sedíme alespoň v kanceláři nebo u počítače a práci předstíráme. Jinak se dostaví pocit viny z toho, že se flákáme.

flakani-u-bazenu

A přitom je období útlumu velmi důležité

Právě v něm člověk sbírá síly na další tvorbu, na další práci, na další skvělé akce.

Když si nedovolíme nic nedělat a nedovolíme si období útlumu, často zareaguje naše tělo. Jsme nemocní a už nemůžeme. Jindy zareaguje naše podnikání – výsledky najednou nejsou, tvoříme proto, že musíme, a promítne se to do výkonu.

Ze zkušeností z posledních let vím, že je důležité dopřát si období NICNEDĚLÁNÍ.

Když pár měsíců nadšeně tvoříte, posunujete svůj byznys nebo prostě makáte, protože máte nějakou vizi a cíl, dříve nebo později přijde moment, kdy svou kreativní energii vyčerpáte.

A tady většina lidí řekne svému tělu NE.

Ze strachu přestat a vyskočit z rozjetého vlaku makají dál a dál, jedou na rezervy a v jejich práci je čím dál méně energie. Přichází nechuť k tomu, co dříve milovali, někdy i vyhoření.

I když milujete to, co děláte, dopřejte si čas nicnedělání bez pocitu viny. I když milujete svou firmu, je pro vás důležitý její chod, vy jste ten základní motor a dopřejte si odpočinek.

Ano. K úspěchu je potřeba, aby člověk šel do akce a věci dělal. Ale zároveň je potřeba, aby respektoval svou potřebu odpočinku a nabírání nových sil. Jinak se pomyslná nádrž naší kreativity vyčerpá na nulu.

Stejně jako příroda v zimě nemá pocit viny z toho, že nekvete a neplodí, tak i pro nás může přijít jednou za čas pár týdnů, kdy budeme potřebovat sbírat síly. Dopřejme si to.

V období nicnedělání se rodí ty nejlepší nápady

Když jsme jeli na podzim 2014 do Nepálu, vzala jsem si s sebou poznámkový blok s tím, že za ty více než dva týdny bez internetu v horách vymyslím celý koncept kurzu Podnikání z pláže.

Jak jsme tak putovali okolo Annapuren, čím dál více jsem si uvědomovala, že vůbec nemám chuť něco vymýšlet nebo přemýšlet nad podnikáním. Úplně jsem vypla hlavu. Byla jsem jen tady a teď.

nepal-annapurna-trek

Poslední den našeho treku jsme se přesunovali autobusem do Pokhary. Bezmyšlenkovitě jsem koukala z okna na míhající se krajinu, v hlavě totální prázdno a v tu chvíli to přišlo jako blesk z čistého nebe. NÁPAD! Najednou jsem měla v hlavě celý koncept kurzu, věděla jsem úplně přesně, jak to bude vypadat.

Moje hlava se za ty dva týdny natolik vyčistila od nánosů, představ, očekávání a rušivých myšlenek, že se v ní udělal prostor na to, aby do ní mohly přijít nápady s naprosto novými úhly pohledu.

Domů jsem přijela s konceptem kurzu, jak jsem si předsevzala, ale nepřemýšlela jsem nad ním dva týdny. Dva týdny jsem si intenzivně pročišťovala hlavu, aby pak v jeden moment přišel geniální nápad. 

A tak vás vyzývám k letnímu lenošení 🙂

 • Přemýšlíte, jak vylepšit své podnikání?
 • Nebo usilovně hledáte téma pro své podnikání z pláže?
 • Snažíte se vymyslet oblast, ve které byste mohli podnikat?
 • Máte pocit, že je čas udělat ve vašem životě nějakou zásadní změnu, ale nevíte, kterým směrem se vydat? 
 • Chcete se pohnout z místa?

Moje rada je: ZASTAVTE SE.

Zastavte svou mysl. Pracujte intenzivně jen na jediném záměru: Nedělat nic.

Nechejte odplynout všechny "měl/a bych" a "jdu do akce". Dovolte si odpočívat. Netlačte na pilu. I dva týdny naprostého vypnutí mohou do vašeho života či podnikání přinést nečekané nápady a nový směr. Důležité je netlačit na pilu a jen tak být. 🙂

Když dopřejete své mysli i svému tělu období útlumu a lenošení, nejen že naberete sílu do další akce, tvoření a práce, ale často také přijdou geniální nápady, na které jste už mnoho měsíců čekali a které vás posunou zase o kus vpřed.

Pokud jste ve fázi, kdy intenzivně vymýšlíte ten pravý „nápad“ nebo hledáte směr, pusťte to. Dopřejte si v tom hledání taky pár týdnů odpočinku. Často když se uvolníme a přestaneme nad věcmi usilovně přemýšlet, inspirace se začne objevovat ze všech stran.

A pokud nemůžete lenošit celé dny…

… což naprosto chápu, lenošte vědomě alespoň hodinu denně. Zvládnete to? Spousta lidí s tím má problém. Jsou zvyklí neustále zaměstnávat svou mysl, a když není poblíž žádná práce, tak ji alespoň zaměstnávají surfováním na Facebooku nebo sledováním televizních seriálů.

Využijte letní dny a trénujte vědomé lenošení a flákání se. 🙂 Vyčistěte svoji mysl. Uvidíte, že to bude mít blahodárný vliv nejen na vaši pohodu, ale taky na váš úspěch.

Lenošení zdar! 🙂

letni-relax

Stáňa Stiborová
Žije svůj život naplno a plní si své sny, i ty nejšílenější, každý den. Před pár lety se rozhodla, že už nechce, aby jí dny protékaly mezi prsty jako písek v přesýpacích hodinách. Je žena, matka dvou dcer a jednoho syna, partnerka skvělého muže, expertka na online marketing a úspěšná podnikatelka.

Stáňa je autorka knihy Podnikání z pláže a oblíbeného online kurzu Podnikání z pláže. Inspiruje lidi, jak žít svobodně, radostně a naplno a učí je, jak využívat potenciál internetu a online marketingu k tomu, aby se mohli vydávat za svými sny a podnikat třeba z pláže.

Více o Stáni najdete tady.

Stáni můžete napsat na stana@podnikanizplaze.cz Připojte se mezi plážové podnikatele na facebooku.
Komentáře
 1. Elena napsal:

  skvely clanok, presne ako pre mna napisany :), dakujem

 2. Veronika napsal:

  Uzasny clanek. Cetla jsem ho zrovna vcera, kdy jsem cely den lezela v posteli u televize a trapily me vycitky svedomi, ze nic nedelam. Po precteni clanku negativni pocity vyprchaly a diky relaxu jsem mela v praci znovu plnou hlavu napadu pro me budouci podnikani. Myslela jsem si, ze cim vice na tom budu pracovat, tim drive budou vysledky… Ale VYPNUTI je daleko prinosnejsi…

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů