Zeptala jsem se:
Jak nejraději čerpáte nové informace vy?
Sledujete raději videa, nebo si spíše přečtete článek?
Facebook už více než rok upřednostňuje videa a živá vysílání před články a ta mají i větší dosah a podporuje tak inzerenty a majitele fanpage právě k tomu, aby dělali živá vysílání a sdíleli svá videa. Přesto lidé samozřejmě preferují nejrůznější typ obsahu – články, fotky s krátkým příběhem a další formy sdělení.
Celý příspěvek vč. 79 komentářů uvidíte ve skupině tady (požádejte o členství, pokud nejste členem).
Výsledek mě nepřekvapil, přestože světové statistiky čím dále více hovoří pro preference videí, v Česku stále vede psaný obsah. Na sociálních sítích vždy vede to, co je pro uživatele nejjednodušší z hlediska KONZUMACE INFORMACÍ.
Články a čtení jsou aktivní činností, musíme při nich zapojit svou fantazii, představivost, musíme více aktivovat svůj mozek a zapojit svůj „vnitřní hlas“, musíme se více soustředit. Právě proto lidé články často preferují v případě, že HLEDAJÍ INFORMACE.
Videa jsou oproti tomu pasivní konzumací informací. Vyžadují mnohem menší zapojení a méně energie. Pokud si zrovna nemusíte letět pro sluchátka nebo nechcete, aby někdo věděl, že se na něco koukáte (v práci, na návštěvě, na nudném jednání).
Na videa tedy koukáme v jiném rozpoložení a s jiným záměrem, než když čteme články. Na videa lidé často koukají, když hledají INSPIRACI nebo POBAVENÍ.
Různé cílové skupiny se tedy chovají na internetu jinak. V mé skupině jsou převážně ženy, které pracují, podnikají a často mají malé děti a jsou ve věku 25–44 let.
Jsem si naprosto jistá, že by průzkum dopadl úplně jinak, kdybych jej dělala mezi teenagery a studenty, tam by to bylo z 80 % ve prospěch videí. 🙂
Z lidí, kteří se zapojili do mého mini průzkumu ve skupině Podnikání z pláže, napsalo:
Na první pohled to tedy vypadá, že pokud jsou vaší cílovou skupinou ženy v produktivním věku, měli byste psát hlavně články.
Rozhodně ne. Stojí za to se podívat na motivy a preference lidí více z blízka. Z 54 lidí, kteří napsali, že články preferují, totiž přibližně polovina napsala, že se na videa koukají taky, ale nesmí být rozvláčná, zdlouhavá a nezajímavá. Dobře to shrnula například Stanislava K.:
Přestože čísla mluví PRO články, 30 % respondentů v tomto mini průzkumu hovořilo pro videa nebo videa + články a další část lidí napsala, že VIDEO sledují také, jen ho preferují méně, tj. také na něj koukají.
Jak už jsem napsala, videa lidé sledují za jiným účelem, a proto by jim také měl odpovídat jejich charakter. Video by mělo být krátké, výstižné, akční a ideálně taky buď inspirativní, anebo zábavné. Pokud nezaujmete během prvních 10–15 sekund, diváka jste ztratili.
K čemu jsou videa v plážovém podnikání dobrá?
Pokud chcete určitou informaci dostat k lidem, nestačí napsat jeden jediný článek a myslet si, že teď už to všichni ví. Je potřeba využít všechny dostupné kanály, které internet aktuálně nabízí, a díky tomu dostat dané informace k co největšímu počtu lidí skrze různé smysly a různými cestami.
Proč se lidem například zaryla Coca Cola? Bez ohledu na to, zda ji máte rádi, nebo ne, víte, že existuje.
Vidíte ji v televizi, v časopise, na billboardech, podprahově taky ve filmech, na fotkách... Je prostě všude už mnoho mnoho let. Kdybyste si o ní v životě přečetli jen jeden jediný článek, ani byste nezaznamenali, že existuje.
A to je váš úkol, pokud chcete v online světě uspět. Buďte všude a staňte se každodenní součástí lidských životů jako Coca Cola. 🙂 Věřím, že vaše know-how, produkty a služby mohou lidem přinést do života mnohem více hodnoty než zmiňovaný nápoj.
Pište články. A taky točte videa, dělejte webináře, sdílejte fotky na Facebooku, Instagramu, dělejte FB živě, pište knihy, dělejte rozhovory. Nemusíte tvořit tuny a tuny nového obsahu. Stejný obsah a know-how ale předávejte lidem různými kanály.
Od dob, kdy do našich životů vstoupila první komerční televize, jsme na to zvyklí. Když jdeme do obchodu, víme, který prací prášek zaručeně odstraní všechny svrny a který jogurt udělá dobře našemu zažívání, a můžeme se komerčním sdělením bránit sebevíce, ale máme je zaryty hluboko pod kůží. I když osobně nemám televizi, ani já se tomu nevyhnu, YouTube tuto práci s radostí zastane.
Lidé jsou na příjem rychlých informací formou videa zvyklí, má to ovšem jedno ALE. Není video jako video. A je rozdíl mezi patnáctiminutovým plkáním o ničem a rychlým, úderným, a navíc ještě vtipným sdělením, na které se lidé podívají rádi.
Dostat se do reklamy v televizi je otázka několika set tisíc až milionů. Dostat se na facebookovou zeď tisíců relevantních klientů je zdarma. Nedosáhnete sice na celou svou fanpage, ale pořád se organicky můžete dostat k mnohem většímu dosahu než článkem.
Ideální tedy je sdílet jak články, tak videa, případně využít další formy sdělení daného obsahu (mikropříběh s fotkou, živé vysílání, instagramový příspěvek nebo story, eBook zdarma, webinář...).
Náš život je řízen převážně emocemi a stejně tak naše rozhodovací procesy a vztahy. Většinu věcí nestačí jen VĚDĚT, potřebujeme je i cítit. V online světě je možné předávat lidem emoce skrze PŘÍBĚHY, FOTKY a také právě VIDEA.
Díky videu také více budujete DŮVĚRU A VZTAH s klientem nebo čtenářem či fanouškem. Lidé mnohem raději čerpají informace od lidí, ke kterým mají vztah a sympatie, stejně tak mnohem raději od těchto lidí nakupují, vrací se na místa, kde se cítí mile a sympaticky a mají pocit, že jsou mezi lidmi na stejné vlně.
Díky videu můžete ukázat mnohem více, kdo jste coby člověk. Méně se schováte za písmenka a monitor a více se otevřete světu. Je to méně komfortní, ale lidem jste díky tomu mnohem blíže.
KDY TVOŘÍM VIDEA JÁ?
Takto vypadají moje videa, která sdílím na Facebooku. Mají rozměr 1080 × 1080 px a je potřeba si je předem připravit a upravit v nějakém střihacím prográmku, například Camtasia. Dodat titulky ručně je docela drbačka, ale rozhodně to stojí za to a zvýší to sledovanost videa a nadšení vašich diváků:
Pro vaši představu – toto video mělo organický dosah 37 452 lidí. Podpořili jsme ho také následně jako sponzorovaný příspěvek a placený dosah byl 79 199 lidí. Video zhlédlo 69 tisíc lidí a mělo 142 sdílení, 542 To se mi líbí.
To, že většina lidí preferuje články před videi, ještě neznamená, že čtou vše, na co kliknou. Krásně své chování na internetu popsala například Jana:
Takto se chová podstatná část čtenářů. Jana to pojmenovala, ale většina lidí to dělá podvědomě. Dlouhé a jednolité texty se totiž na počítači čtou velice špatně, oko se v jednolitém textu na monitoru ztrácí, text splývá a máme nutkání text přeskočit, a to i v případě, že nás zajímá.
Začátkem dubna 2018 jsem na fanpage Podnikání z pláže sdílela článek, pod kterým jsem vyzvala lidi, aby sdíleli své nejnovější články – zde si příspěvek můžete zobrazit. Je pod ním více než 150 komentářů s odkazy na nejrůznější články, takže si můžete některé proklikat a sami si udělat obrázek o tom, co se vám osobně čte dobře a co byste potřebovali jinak a zohlednit to pak při psaní vlastních článků.
Co je tedy podstatné u dobrého článku?
Žijte příběh, který chcete vyprávět, a vyprávějte příběh, který žijete, všemi cestami, které internet aktuálně nabízí. 🙂