[VIDEO] „Jsem perfekcionista, víte…?“

„Já jsem perfekcionista, víte…?“ To je jedna z oblíbených výmluv, proč něco nedokončit, nedotáhnout, nebo dokonce ani nezačít.

Znáte to? 🙂 Něco vám k tomu řeknu, pusťte si video:

Možná to dobře znáte…

Hodiny sedíte nad rozepsaným článkem na blog a pořád to mažete, přepisujete, ladíte a pořád nejste spokojení s výsledkem. Nakonec to raději celé smažete, protože je to TRAPNÉ, blbé, nedokonalé. Vlastně se vám to vůbec nepovedlo…

A váš nápad končí v koši a nikdy nespatří světlo světa. Jste totiž perfekcionista.

Nebo vám dám jiný příklad…

Chcete začít podnikat, dokonce máte i nápad, ale je v něm spousta nejasností a ALE. Snažíte se to celé vymyslet předem tak, aby to BYLO dokonalé a bezpečné, a to vaše přemýšlení už trvá měsíce a vaše podnikání existuje stále jen ve vašich představách.

V realitě se nic neděje a vy stále stojíte na místě. Ale říkáte si, že až vyladíte všechny detaily, tak začnete… Pravda ale je, že s tímto přístupem nezačnete nikdy.

Pokud to tak máte, pokud jste perfekcionista, chcete mít dokonalý plán nebo dokonalý výsledek, pak vám chci teď říct něco, co vás možná překvapí.

Perfekcionismus není ctnost

Perfekcionismus není ctnost, není to nějaká silná stránka.

Perfekcionismus je jen strach, který se maskuje za ctnost.

Strach, že když nebudete dokonalí, tak vaše výsledky nebudou přijaty, selžete, budete odmítnuti, lidé se vám vysmějí, nedosáhnete takového úspěchu, jak byste si přáli, nevyděláte tolik peněz, kolik byste chtěli, neuděláte takový dojem, jaký byste chtěli udělat, a tak dále.

A tak se perfekcionisté nechávají paralyzovat tím strachem a maskují to za výmluvu, že je to tak přeci správně, že se přeci snaží jen o dokonalost, na tom přece není nic špatného.

Není, ale pokud vás to ovládne natolik, že kvůli vašemu perfekcionismu se věci ve vašem životě či podnikání brzdí nebo úplně stagnují, tak je čas s tím něco dělat.

Je mnohem lepší začít hned a začít tak, jak to teď umíte nejlépe, a to i za předpokladu, že to je ve vašich očích nedokonalé.

Dokonalost totiž nemůže přijít zničehonic na první pokus. Zvládnout něco opravdu skvěle znamená, že to zkoušíte, pilujete, brousíte, vylepšujete, jdete krok za krokem, až si jednoho dne můžete říct, že už danou věc umíte fakt skvěle.

Ale víte co?

Musíte začít tím, že přijmete, že danou věc neuděláte dokonale na první pokus a je to tak v pořádku. Nedokonalé NĚCO je lepší než dokonalé NIC. 🙂

nedokonale-neco

Stáňa Stiborová
Žije svůj život naplno a plní si své sny, i ty nejšílenější, každý den. Před pár lety se rozhodla, že už nechce, aby jí dny protékaly mezi prsty jako písek v přesýpacích hodinách. Je žena, matka dvou dcer a jednoho syna, partnerka skvělého muže, expertka na online marketing a úspěšná podnikatelka.

Stáňa je autorka knihy Podnikání z pláže a oblíbeného online kurzu Podnikání z pláže. Inspiruje lidi, jak žít svobodně, radostně a naplno a učí je, jak využívat potenciál internetu a online marketingu k tomu, aby se mohli vydávat za svými sny a podnikat třeba z pláže.

Více o Stáni najdete tady.

Stáni můžete napsat na stana@podnikanizplaze.cz Připojte se mezi plážové podnikatele na facebooku.
Komentáře
 1. Eliška napsal:

  Stáni, skvělé a velice trefné video…ve chvíli, kdy jsem pochopila přesně jak říkáš ve videu, že perfekcionismus je jenom strach z různých věcí a hlavně nevážení si sama sebe a svého času a posléze života, tak bych se ještě plácala, jak jsem se plácala. Děkuji Ti, protože nejen díky Tvým příspěvkům, ale i kurzům mi dáváš neustálou inspiraci jak perfekcionismus utlumit a nejlépe se ho vzdát úplně :-). Perfekcionismus jsem zaměnila za to, že dělám věci jak nyní nejlépe umím, protože můj hlavní strach skrytý za perfekcionismus byl, „co na to řeknou ostatní“ a ještě v oboru, který není lidmi oblíbený. Dnes už ale ne. Raději udělám něco pro někoho, ať mu to pomůže co nejdříve a ne, aby to bylo perfektní…děkuji Ti :-).

 2. Martina Benáčková napsal:

  Díky, Stáni,
  tohle jsem tak nějak teď přesně potřebovala slyšet :D.

 3. Iva napsal:

  Skvělý a musím přiznat, že pro mě zárověň i úžasně načasované video… dolaďuji poslední dva měsíce pohádky pro děti a pořád tam nacházím nějaké nedokonalosti a to zdržuje vypuštění do světa….

 4. Terézia Kyselová napsal:

  Stáni, zadefinovala si presne, prečo sa neviem rozkývať a zatiaľ moje nápady „nedokonalé“ premenili iní na svoju živnosť, ktorá ich živí. 🙁

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů