Do důchodu mladá a bohatá

Když jsem měla čerstvě po gymplu, objevila se v knihovničce mého táty kniha od Roberta Kiyosakiho s názvem Do důchodu mladý a bohatý. Nešlo mi ani tak o obsah. Fascinoval mě ten název. Ano. To je přesně to, co si představuju.

Neměla jsem v plánu se čerstvě po dokončení vzdělání stát otrokem systému a čekat čtyřicet let na to, až budu mít konečně čas. Ten název se mi vryl pod kůži. Říkala jsem si, že do třiceti bych to mohla dát 😀 Na maturitním tablu jsme tenkrát měli nápis „Cesta byla dlouhá a hrbolatá… Snad dorazíme!?“. To jsem ještě netušila, jak hrbolatá teprve bude 🙂

O mé cestě je kniha Podnikání z pláže a můžete si část přečíst i v eBooku zdarma Z vystresované matky podnikatelkou z pláže. O čem chci ale mluvit dnes je:

Jaké to je, když dojdete do cíle

Vždycky se mě hluboce dotýkaly příběhy, ve kterých se mluvilo o tom, jak lidé na smrtelné posteli nikdy nelitují toho, co zažili, ale litují všeho, co v životě nezažili a nestihli. Před pár lety jsem to přestala jen poslouchat a rozhodla jsem se to začít žít. Nečekat na „až někdy“ a plnit si svoje sny. Každý den. Malé i velké.

Od malička jsem měla nejrůznější malé sny, ale taky hromadu velkých. A za poslední čtyři roky jsem si je postupně plnila. Žít několik měsíců ve Španělsku, trávit zimy v tropech, projít trek v Himalájích, být tou nejlepší maminkou, mít úžasný vztah, napsat knihu, zažít úspěch, vydělat milion.

Až najednou přišel moment, kdy jsem na jaře roku 2015 pochopila, že jsem si splnila vše, po čem jsem vždycky toužila…

Navíc jsem už několik týdnů tvrdila, že jen co skončí osmitýdenní kurz Podnikání z pláže (tenkrát se konal první ročník), dám si na několik měsíců naprostý oraz a nebudu dělat NIC.

A tak přišel moment, kdy bych měla začít dělat NIC.

Přestat pracovat a jen tak být. Fakt jsem si začala připadat, jako v důchodu 😀

Pár dní jsem z toho měla docela solidní depku. Je mi jasné, že se teď asi chytáte za hlavu říkáte si, že to snad nemyslím vážně!!! Mám všechen čas jen a jen pro sebe, nic nemusím a mám z toho depku?

Ano.

Měla jsem na pár dnů pocit, že jediná možnost je stanovit si nový cíl a nový sen a začne zase nanovo maraton honby za pokladem. Jenže já už vím, že splněný sen člověku trvalé štěstí nepřinese. Nesplněný sen, na druhou stranu, člověku přinese pocit marnosti, a tak máme povinnosti vůči svému životu plnit si své sny.

Jenže co když jsou všechny splněny? Měla jsem pocit, že jsem sama sebe podvedla, že až si to všechno splním, tak přijde trvalý klid a mír v duši. A on nepřišel. Jasně, užila jsem si celou tu cestu, ale pořád jsem měla jakési OČEKÁVÁNÍ v závěru.

A tak jsem se rozhodla naordinovat si den pro sebe, kdy nebudu dělat NIC a budu jen tak sedět a testovat, co se stane, když si dovolím NIC nedělat. Objevit, co se stane, co je za tím bodem, když si člověk splní všechny svoje sny. Opravdu musíme pořád něco hledat? Pořád se hnát vpřed? Musím si teď stanovit další cíle?

A pak to přišlo a odpověď byla tak prostá, že jsem se musela sama sobě smát.

Štěstí není ve splněných snech. Není ani o tom, jestli něco pořád děláme nebo neděláme.

Štěstí je v PŘÍTOMNOSTI. Život je TADY A TEĎ.

Měla jsem strach, že když si splním všechny své touhy, přání a sny, tak přijde buď prázdnota a nebo si budu muset život vyplnit dalším snem. Ale najednou jsem si uvědomila, že nemusím svůj život pořád zaplňovat. On je totiž tady a teď v přítomnosti naplněný až až. Jen mě nikdo nenaučil v té přítomnosti existovat.

A tak mi došlo, že je OK mít další sny a další výzvy a že to neznamená, že se musím za nimi hnát. Už totiž nepochybuju o tom, že si je splním.

David Kirš kdysi v jednom ze svých videí řekl, že milion na účtě všechno změní. Moc jsem tenkrát nechápala, co tím myslí. Teď už tomu rozumím. Splněným velkým snem si uvědomíte, že štěstí neleží v tom splněném snu. Štěstí buď je, nebo není. Tady a teď. Nikdy ne zítra, nikdy ne v cíli. V cíli je euforie, ale když opadne, objeví se to, co je běžně vašim životem. Nenastane žádná obrovská transformace nebo změna. Pořád to budete vy, vaše mysl, vaše duše.

A tak jde o to žít každý den ten příběh, který chcete vyprávět.

Žít každý den naplno, dle svých představ.

Být už dnes tím člověkem, kterým chcete být.

Nečekat na to, až budete mít čas, až budete v důchodu…

Žijte příběh, který chcete vyprávět. TEĎ.

Stáňa Stiborová
Žije svůj život naplno a plní si své sny, i ty nejšílenější, každý den. Před pár lety se rozhodla, že už nechce, aby jí dny protékaly mezi prsty jako písek v přesýpacích hodinách. Je žena, matka dvou dcer a jednoho syna, partnerka skvělého muže, expertka na online marketing a úspěšná podnikatelka.

Stáňa je autorka knihy Podnikání z pláže a oblíbeného online kurzu Podnikání z pláže. Inspiruje lidi, jak žít svobodně, radostně a naplno a učí je, jak využívat potenciál internetu a online marketingu k tomu, aby se mohli vydávat za svými sny a podnikat třeba z pláže.

Více o Stáni najdete tady.

Stáni můžete napsat na stana@podnikanizplaze.cz Připojte se mezi plážové podnikatele na facebooku.
Komentáře
 1. Jollka napsal:

  Nádherný článok Stáňa, práve to som potrebovala dnes prečítať. Ďakujem 🙂

 2. Martinka napsal:

  Uplne suhlasim s tym, co si tu napisala. Len ak si uvedomujeme pritomny okamih a dokazeme si ho vychutnat, tak iba vtedy zijeme svoj zivot naplno. A to nas naplna pocitom rovnovahy a stastia… 🙂

 3. Karel Macalík napsal:

  Skvělý článek – s tím se ztotožňuji = žít tady a teď. Nedívat se zpět do minulosti, protože tu nezměním.

 4. Lenka Hrušková napsal:

  Nemám slov. Děkuji a moc si vážím toho, že je tady více lidí, kteří si uvědomují, že stanovování cílů za cílem není to, co nám přinese trvalé štěstí a spokojenost. Protože tolik je lidí, kteří si přináší krátkodobé štěstí, koupí baráku, auta a ještě většího auta a tak dál …. a pak najednou je NIC – JSME MY – „a teď se ukaž, jak jsi v pohodě“ – říká naše podvědomí 🙂

  Sebeláska a umění prožívat naplno tady a teď, užívat si tu cestu, to je ten klíč ke spokojenosti. 🙂

  Krásný den, Stáňo 🙂

 5. Mary napsal:

  Stáňo, jste skvělá, díky za Vaše moudrá slova!

 6. Mary napsal:

  Stáňo, jste skvělá, díky za Vaše moudrá slova!

 7. Lucie napsal:

  Tak. A to jsem přesně potřebovala slyšet! Vypadá to, že jsem si svůj sen na rok 2018 splnila už teď v lednu (protože jsem se do toho díky Vám opřela pěkně od podlahy :-D) a váhala jsem, jestli se s tím pro letošek spokojit, nebo si začít plnit sen č. 2. A teď už je mi jasné, že když mám návod, jak na to a ověřila jsem si, že to umím aplikovat, můžu si splnit každý svůj sen! A to mne tak nádherně uklidňuje a rozhodně nemám v plánu se za dalšími sny hnát jako za tím prvním. Budu si vychutnávat i tu cestu, všechny ty jednotlivé kroky x-)
  Díky moc, děláte svět krásnějším!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů