Znáte knihu Roberta Kiyosakiho Bohatý táta, chudý táta? Pravděpodobně ano, a pokud ne, doporučuji přidat na seznam četby. Kniha, která odhaluje nejen to, jak je většina lidí vychována pro SYSTÉM, aniž by to s nimi jejich rodiče mysleli zle, ale také to, jak je to v dnešní celosvětové společnosti vlastně s penězi.
Kiyosaki rozděluje lidi podle tzv. Cashflow kvadrantu. Cashflow = tok peněz. V kvadrantu jsou 4 typy lidí – na levé straně zaměstnanci (Z) a soukromníci (S), na pravé straně podnikatelé (P) a investoři (I). A jejich životy jsou značně rozdílné…
Ráda bych vás seznámila s mým Bohatým tátou, který je autorem projektu Život na pravé straně a sdílí 29 let zkušeností na pravé straně coby podnikatel.
Tento projekt se mnou hluboce rezonuje a vím, že kdo pochopí principy života na pravé straně, tak už nikdy nemůže žít zpátky na levé.
Co je na pravé straně lepší? Svoboda, čas, seberealizace, peníze.
Když jsem byla na jeho živých akcích, často jsem byla svědkem toho, jak se účastníci z levé strany cítili často udivení a podvedení, když zjistili, jak s nimi manipuluje a okrádá je Systém levé strany.
Já jsem takový trvalý bojovník proti Systému. Ráda převádím lidi z levé strany na pravou, protože na levé straně je svoboda na příděl, málo času, nulová seberealizace a omezené peníze. Potenciál člověka na seberealizaci a naplněný život je často zadupán do země.
Samozřejmě ne vždy. Existuje asi 20 % zaměstnanců, které jejich práce naplňuje, baví a dělají ji s láskou a jsou v ní šťastní. Ale co ten zbytek…
Tím odpovídám na klasickou námitku – kde bychom byli, kdyby můj pekař, prodavačka z Globusu nebo dělníci v Hyundai chtěli taky podnikat! 😀
Z 80 % populace je to asi 10–20 % lidí, kteří mají potenciál změnit svůj život. A pokud jste to právě vy, tak vás zvu na webinář Cesty k lepšímu životu.
Pokud už na pravé straně jste, zvu vás taky, protože mnohé budete chápat mnohem snadněji a techniky pravostraňáků se vám budou mnohem snadněji aplikovat do praxe. 🙂
Přemýšlela jsem, jestli vám popisovat, o čem ta levá a pravá vlastně jsou, ale nakonec jsem se rozhodla napsat vám takové dva příběhy.
Byla jednou jedna Stáňa. V dětství jako každý chodila do školy a její chudý táta, zaměstnaný v Systému, jí často opakoval, že se musí dobře učit, aby se v životě měla dobře, a tak se učila. Chudý táta trávil denně 10 hodin v práci, nadával na svého šéfa a jednou za rok si našetřil na dovolenou, kde rodině vždy připomínal, že nebudou moc utrácet. Taky Stáni často říkal, že peníze se vydělávají tím, že se chodí do práce, a tak se na práci připravovala celé své dětství.
Vystudovala osmileté gymnázium, a i když jí to někdy nešlo, tak držela „hubu a krok“ a učila se, co to šlo, aby to NĚKAM dotáhla! Od rodičů dostávala kapesné, a tak si sem tam něco mohla koupit, těšila se, až bude mít svůj vlastní plat. Pak šla na vysokou školu a dělala všechno pro to, aby měla co nejlepší známky a aby jednou její životopis vypadal co nejlépe.
Po vysoké škole přemýšlela, že by třeba rok cestovala, přestože měla nabídku pracovat v prestižní firmě. Ale chudý táta jí řekl, ať se drží jistot a radši tu práci hned vezme.
A tak nastoupila do velké firmy, kde pracovala na pozici online marketéra. V práci trávila 10 hodin denně, když do toho započítáme i cestu a pauzu na rychlý oběd, u kterého s kolegy pomlouvali šéfa, který po nich pořád něco chtěl, a pitvali různé jiné problémy. Večer měla tak sotva čas udělat si večeři a padnout únavou k Růžové zahradě.
Sem tam si zvýšila svou kvalifikaci nějakým kurzem a nové poznatky používala ve svém zaměstnání. Bralo se to jako samozřejmost, za více know-how více peněz nikdy nedostala. Dokonce ve firmě zvýšila přísun nových klientů díky tomu, že napsala eBook a zavedla do firmy e-mail marketing. Šéf jí za to dal veřejnou pochvalu a stala se zaměstnancem měsíce.
O šest let později sedí v kanceláři a sní o cestách po světě. Ale našetří si ze svého platu tak akorát na dva týdny dovolené ročně. Ostatně, stejně o mnoho více dovolené nemá.
Krásné letní dny stráví zavřená v kanceláři a jednou za měsíc se podívá na své výplatní pásce na to, jak 30 % z jejího platu odchází státu. Přemýšlí, že by ve svém životě něco změnila, ale nemá na to čas. Ale přeci ty jistoty zaměstnání jsou skvělé, ne?
A tak ji čeká vyhlídka na 45 let otročiny pro Systém se strachem, aby ji z její jistoty náhodou zaměstnavatel nepropustil… Čeká ji život na levé straně, ve kterém je svoboda na příděl a říká se jí dovolená.
VSUVKA 1: Pokud znáte knihu Bohatý táta, chudý táta, tak víte, že bohatý táta je někdo, kdo se dá „vypůjčit“ v případě, že takového nevlastníte od narození. Chudý táta tedy není handicap předurčující život na levé straně. Znám mnoho lidí, kteří si našli svého mentora z pravé strany a zjistili, jak na to. O tom na konci článku…
Byla jednou jedna Stáňa. V dětství jako každý chodila do školy a její bohatý táta, podnikatel, jí často opakoval, že peníze se nevydělávají prací, ale hlavou. Jinak jí moc neradil. Žil život podle svých představ a byl jí příkladem. Měl tolik svobody a času, kolik chtěl, hodně cestoval a na cesty bral i ji a její sestru. Někdy se mu v podnikání dařilo, ale byly i roky, kdy to bylo fakt špatné. Uměl se však vždycky odpíchnout a znovu vybudovat úspěšný byznys. A Stáňa coby dítě se učila příkladem.
Stáňa vystudovala osmileté gymnázium a už od kvinty začala chodit na brigádu do tátovy firmy. Kapesné nedostávala a ani ho nechtěla. Vydělala si i tak více peněz, než měla většina jejích vrstevníků, a navíc se učila tomu, jak funguje firma, jak se podle Paretova pravidla segmentují klienti, jak funguje pravidlo 80/20 v praxi a jak se dělá event marketing.
Její bohatý táta jí postupně odhaloval i další tajemství cest k lepšímu životu na pravé straně.
Už na střední škole přemýšlela, že by odjela na rok do zahraničí, a rodiče ji v tom podporovali. V patnácti odjela na rok do USA a i tam se naučila mnohé o podnikání a životě.
Pak šla na vysokou školu, ale už v prvním ročníku pochopila, že je to PODVOD. Chtěli z ní udělat zaměstnance! Vychovat ji pro Systém. Přemýšlela, jak uniknout. Rodiče jí řekli, že když už začala studovat, ať si studentská léta užije, že ji budou podporovat.
Jenže Stáňa den co den přemýšlela, jak Systému uniknout co nejdříve, a tak na začátku třetího ročníku vysoké školy založila svou první firmu a po prvním měsíci sjednala svou první zakázku na luxusní koupelnu a za pár hodin práce měla vyděláno 18 tisíc korun, zbytek práce samozřejmě udělali kvalifikovaní lidé ve firmě.
Pochopila, že zaměstnancem nikdy nebude. Překročila bod, ze kterého není cesty zpět.
O šest let později objevila eBooky a začala se jim intenzivně věnovat. Za čas napsala eBook Jak napsat eBook za 14 dní, investovala do něj své myšlenky a postupně vybudovala projekt Podnikání z pláže. Každá její podnikatelská myšlenka nebo nápad jsou pákou pro její podnikání a dokáže je použít tak, aby jí přinášely zisk.
Krásné letní dny i ty pošmourné zimní stráví na cestách, jeden rok na Bali, jindy třeba v Thajsku, Barmě, Arménii nebo na Mauriciu, odkud může řídit jak své podnikání a komunikovat se svými klienty, tak si užívat svobody a času se svými dětmi a mužem. Často se setkává s přáteli, se kterými se baví o příležitostech, podnikání, cestování a skvělých zážitcích.
Ví, že jistota na tomto světě neexistuje, a žije tady a teď. Vyhlídka na 45 let? Těžko říct, ale určitě ji čeká život na pravé straně plný svobody, radosti a naplnění. Život, ze kterého si nemusí brát dovolenou.
Já osobně bych na té levé straně šťastná nebyla, dokonce se mi nedávno zdál sen, ze kterého jsem se zpoceně vzbudila, a celý další den mi zanechal pachuť hrůzy v ústech… V tom snu jsem chodila do práce a měla šéfa… Brrrrrrrr.
Já pevně doufám, že mám mezi svými čtenáři jak lidi z pravé strany, tak lidi z levé strany, se kterými velmi rezonuje život na pravé straně a chtějí na ní žít.
Proč? Protože lidem na levé straně, kteří na ní chtějí zůstat, nemám co předat, nemám je v čem inspirovat nebo je něco naučit. Převádím na pravou nebo učím a inspiruji ty, kdo už tam jsou. 🙂
Právě proto mi tento projekt dává smysl a věřím, že v něm najdete mnohá uvědomění o tom, jak život na pravé straně funguje. Prakticky a reálně. Žádná duchařina a červené peněženky. Na pravou stranu vedou cesty jinudy. 🙂
Je mnoho cest a je dobré na nich znát zákonitosti a tajemství lidí z pravé strany.
Jak už jsem psala výše, chudý táta není handicap předurčující život na levé straně. Můj bohatý táta za roky, co ho znám, dělal přirozeného mentora a „bohatého tátu“ několika lidem kolem mě, a to už v dobách, kdy ještě začínali se svým podnikáním v garážích a po večerech u vínka hltali jeho zkušenosti a rady. Ze všech jsou dnes úspěšní podnikatelé.
Když to jde osobně, proč by to nešlo online. 🙂 Jestli taťka vypráví důležité věci dvěma klukům večer u vína, a oni pak na tom postaví svůj byznys, nebo tisícovce lidí na webináři… To je právě jedno z těch tajemství. Říká se mu PÁKA. Ale více už vám řekne on. Pusťte si webinář Cesty k lepšímu životu ve čtvrtek 22. listopadu 2018.
P. S.: A proč to vlastně dělám a píšu? Je to zcela osobní důvod… Přiznávám, že mě FAKT VZRUŠUJE každý další člověk převedený ze Systému MIMO Systém, každý další člověk, který se vydá za svými sny, za svobodou, seberealizací a naplněným životem. Každý další člověk, který pochopí, jak podnikat, a uspěje. Baví mě to. Je to moje vášeň lidi k tomu inspirovat a nakopávat. A mám na to čas. Čas dělat věci, které mě naplňují a přináší mi radost. 🙂
Stano, diky za super clanek! Tveho Bohateho tatu si moc rada pujcim, uz se tesim na webinar!
Diky obema, ze nam ukazujete cestu
Stáňo, moc hezký článek, na webinář už jsem se registrovala a těším se. Moje výchova byla tjako u většiny vrstevníků vlevo, roky zaměstnání na levé straně, ale rozhodně mířím vpravo, nalevo je to moc malé :-), díky za propůjčení bohatého táty 🙂
Ahoj Stáňo,
děkuji za krásný článek i velkorysou nabídku – moc ráda „adoptuju“ tvého tátu. Už se moc těším na webinář.
PS: Moc také děkuji za seznam knih, které si vzít na dovolenou. Už jsem doslova zhtla 2 a třetí právě otevírám. Mám je půjčené, ale rozhodně si je koupím, protože se k nim budu vracet – jedno přečtení nestačí. Díky.
Díky, Stáňo, za tvé vhledy. Je ještě velká cesta přede mnou a jsem teprve ve stádiu objevování cest a nových myšlenek. Ale pilně se učím. Takže se těším na webinář. 🙂 Janča
Stáňo, nádherný článek. Jsi pro mě velkou inspirací, jsem někde na přechodu z levé strany na pravou. Levou už nechci!!! Díky ta Tvou inspiraci!
Kniha Bohatý táta, chudý táta mi vstoupila do života jako velké AHA před 10 lety. Od té doby, tehdy ještě jako zaměstnanec a dcera rodičů „leváků“, jsem nepřestala přemýšlet, jak se dostat na stranu pravou. Teď už se mi to pár let daří i díky vaší podpoře. Děkuji za inspiraci. Adéla