Proč jsem se rozhodla rodit doma

Tento článek bude poněkud jiného žánru, než obvykle na mém blogu najdete, a místo plážového podnikání chci tentokrát sdílet jednu ryze intimní zkušenost. Chci ukázat, že něco, co je považováno za neobvyklé, je vlastně naprosto normální a přirozené. Jen záleží, z jakého úhlu se na to člověk dívá. Chci s vámi sdílet zkušenost z mého porodu.

Je to šest týdnů, co jsem porodila své třetí dítě

Porodila jsem doma.

domaci-porod

Když jsem na internetu před několika měsíci hledala informace o porodu doma, kromě bulvárních zpráv jsem toho moc nenašla (dokud jsem se nedostala do uzavřené skupiny na Facebooku, kde jsem informace konečně dostala). A tak chci tímto článkem a videorozhovorem přispět do veřejných vod informací a přidat názor ze života. Svou osobní zkušenost.

Porodní asistentka Anna Kohutová, která mě provázela těhotenstvím a přijela k nám po porodu, se rozhodla se mnou natočit rozhovor, který teď s vámi sdílím i tady na svém blogu. Najdete jej na konci článku.

Proč jsem rodila doma?

Protože věřím, že jak se rodíme, tak žijeme. 

Rozhodla jsem se, že chci své dítě přivést na svět láskyplně a bezpečně. A moje zkušenost z předchozího porodu je taková, že právě toto náš porodnický systém neumožňuje nebo přinejmenším komplikuje.

Bohužel je v ČR zatím obvyklé, že aby žena mohla porodit přirozeně a bez zásahů, musí si to často vydobýt a donést si k porodu tzv. „porodní plán“. Jako by intimní atmosféra, ticho, respekt, nezasahování do porodu bezdůvodnými úkony, položení novorozence na břicho, neodnášení novorozence po porodu nebo dotepání pupečníku bylo něco extra, něco nadstandardního.

  • Rozhodla jsem se, že nechci, aby mé dítě zažilo po porodu trauma, kdy jej vytáhne na svět cizí člověk a okamžitě odnese pryč od všeho, co do té chvíle znal, pod zářivé světlo na studenou váhu.
  • Rozhodla jsem se, že nechci, aby mé dítě bezprostředně po porodu prošlo desítky páry rukou a zažívalo strach a nejistotu, kdy je s ním manipulováno jako s necítící věcí.
  • Rozhodla jsem se, že nechci roztáhnout nohy na půlku nemocnice a "nechat se odrodit". Ale přijmout plnou zodpovědnost za své tělo, za své dítě a porodit jej sama.
  • Rozhodla jsem se své dítě přivítat a ukázat mu, že svět je bezpečné místo k životu. 
  • Rozhodla jsem se pro láskyplný porod.

domaci-porod-02

Nechci tady říkat, že by ženy měly rodit doma

Ba naopak. Bylo by úžasné, kdyby ženy mohly své děti přivádět na svět v bezpečném, intimním, respektujícím a láskyplném prostředí v porodnicích nebo porodních domech.

Přeji si, ať je tento rozhovor inspirací nejen všem ženám chystajícím se porodit, ale především porodním asistentkám, které ženy u porodů v porodnicích provázejí. Máte poslání, které mění svět.

To, jak přicházejí děti na svět, předurčuje, jaká bude naše společnost v budoucnu. Bude plná agrese a násilí, nebo bude láskyplná, sebevědomá, respektující? Jak se rodíme, tak žijeme.

Proto jsem chtěla své třetí dítě přivést na svět láskyplně. Protože změna společnosti začíná u každého z nás.

Videorozhovor:

 

Rozhovor se mnou vedla privátní porodní asistentka Anna Kohutová a originál videa najdete na jejím blogu www.annakohutova.cz.

 

Chcete si přečíst můj příběh o tom, jak jsem se stala z vystresované matky podnikatelkou z pláže? 🙂 

Přečtěte si jej v mém eBooku, který si zdarma můžete stáhnout tady: 

Stáňa Stiborová
Žije svůj život naplno a plní si své sny, i ty nejšílenější, každý den. Před pár lety se rozhodla, že už nechce, aby jí dny protékaly mezi prsty jako písek v přesýpacích hodinách. Je žena, matka dvou dcer a jednoho syna, partnerka skvělého muže, expertka na online marketing a úspěšná podnikatelka.

Stáňa je autorka knihy Podnikání z pláže a oblíbeného online kurzu Podnikání z pláže. Inspiruje lidi, jak žít svobodně, radostně a naplno a učí je, jak využívat potenciál internetu a online marketingu k tomu, aby se mohli vydávat za svými sny a podnikat třeba z pláže.

Více o Stáni najdete tady.

Stáni můžete napsat na stana@podnikanizplaze.cz Připojte se mezi plážové podnikatele na facebooku.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů