Když chcete být podnikatelem z pláže, je celkem jasné, že nebudete několik měsíců bydlet třeba v Thajsku v all-inclusive hotelu pronajatém přes nějakou cestovní kancelář. Chytrý plážový podnikatel má své peníze rád a využívá je tak, že si díky nim užívá maximum za minimální možné náklady. Jak to dělá?
V posledních letech se svět zmenšil a hlavně díky internetu nastala mimo jiné i nová doba cestování. Takové cestování 2.0 :), když použiju terminologii Davida Kirše. A ať už jste podnikatelem z pláže, nebo prostě jen rádi cestujete, připravila jsem pro Vás několik tipů, jak na to. V dnešní části na téma bydlení.
Vhodné časové období: max 7 dní
Finanční stránka: zdarma
Vhodné pro: dobrodruhy, cestování ve dvojici, časté střídání místa bydlení
Kde to najdete: www.couchsurfing.org
Máte-li v plánu cestovat a střídat často lokality a navíc máte dobrodružného ducha a přátelskou povahu, můžete využít světové sítě Couchsurfing. Ta funguje tak, že si v databázi najdete pár lidí z lokality, do které se chystáte, kteří nabízejí ve svém domě či bytě místa na spaní a přes portál Couchsurfing se s nimi domluvíte. Couchsurfing je zdarma.
Specifika tohoto typu cestování jsou, že u jednotlivých lidí bydlíte jen pár dní (maximum jsou obvykle 2-3 dny) a nepovažujete místo za hotel. Předpokladem totiž je „sblížení“ kultur. Takže za odměnu svému hostiteli například uvaříte typické jídlo, nebo mu přivezete lahev Becherovky.
Hostitelé často počítají s tím, že Vás provedou městem, ukážou Vám věci, na které byste s cestovkou nebo průvodcem nenarazili, často také uvaří nějakou tu typickou večeři. Někteří mí kamarádí „couchsurfeři“ mají zkušenosti, že jim hostitelé půjčili například i své auto a nechali je v domě bydlet i více dní.
Výhody jsou tedy jasné – je to zdarma a poznáte danou kulturu opravdu z blízka. Nevýhody – hodí se jen pro krátkodobý typ bydlení a musíte počítat s tím, že je třeba s danými lidmi komunikovat. Navíc to rozhodně není vhodný typ cestování pro rodiny s dětmi.
Moje „couchsurferské“ zkušenosti:
Když jsme v zimě v roce 2012 jeli do Španělska, chtěli jsme si v dané lokalitě pronajmout byt. Měli jsme ale strach si jej pronajmout „na slepo“ a tak jsme si domluvili telefonicky několik schůzek na první dny po příjezdu a našli si bydlení na první 3 noci přes Couchsurfing.
Bydleli jsme v 3+1 s Francouzem, který nám ochotně vysvětlil některé místní zajímavosti, pozval nás na týdenní setkání „couchsurferů“, kde jsme následně našli mnoho přátel do budoucna ze všech koutů světa, dal nám klíče a řekl, že až byt najdeme, tak se prostě přestěhujeme. Nijak nespěchal. Takže zkušenost výborná.
Vhodné časové období: 1 týden – několik měsíců
Finanční stránka: obvykle dražší, než obvyklé nájmy v lokalitě, lze vybírat od nízkých cen až po luxus
Vhodné pro: plážové podnikatele, dobrodruhy i rodiny s dětmi
Kde to najdete: www.airbnb.com
Vybrali jste si lokalitu a chcete zkusit, jaké to je žít třeba měsíc v Thajsku, strávit léto v centru New Yorku nebo dva měsíce v chatě uprostřed Alp? Je libo bydlet na zámku? Nebo si pronajmout na týden vlastní ostrov? Všechno je možné!
Přes portál AirBNB najdete bydlení ve všech koutech světa, a to ve všech možných obměnách – pokoj, byt, dům, vila, chata, hrad, panství, tropický ostrov. Tyto nemovitosti pronajímají jejich majitelé, kteří jsou na portálu AirBNB zaregistrovaní.
Výhody jsou kromě nepřeberných možností bydlení, o kterých se Vám nikdy ani nesnilo, navíc vysoká bezpečnost, protože vše zajišťuje portál. Objednáte si bydlení, zaplatíte kartou a majitel dostane peníze až v den, kdy Vy přijedete a ubytujete se, a to přímo od portálu. Navíc u jednotlivých nemovitostí najdete i hodnocení předchozích „nájemníků“. Obvykle je minimální doba k bydlení 1 týden. Ovšem když jste plážový podnikatel, proč se nepřesunout na pár měsíců do domu, který byste si normálně nikdy nekoupili…. Začněte snít 🙂
Moje zkušenosti s AirBNB:
Většinu času bydlím v bytě v Havířově nebo v Brně, a tak jsem se letos rozhodla strávit léto v horách a vybrala jsem si lokalitu kolem Lago di Garda. Když jsem na portálu AirBNB zabrousila na nemovitosti kolem jezera, srdce mi zaplesalo… 🙂 Tohle všechno si opravdu můžu pronajmout? Domy, vily či byty s nádhernými výhledy, ať už v centru historických městeček, nebo na samotě 1000 m.n.m. Wow! Nadchlo mě to.
Vybrala jsem si chatu, u které mi učaroval nádherný výhled na hory a jezero a nádherné stylové zařízení. Tady jsem se rozhodla strávit několik měsíců. V tuto chvíli, kdy píšu tento článek, sedím na terase toho vybraného domu, koukám na hory a říkám si, jak úžasné možnosti nám dává internet. V hlavě už mám několik lokalit na další rok, které by mě bez AirBNB v tomto podání asi nenapadly.
Veškeré domluvy s majitelkou domu proběhly hladce, přes portál nebo SMSky. Předala nám klíče, řekla nám „Welcome to my house, now it is your house.“ Ukázala vše potřebné a od té doby jsme ji viděli jen jednou. Navíc nám tady posílá zahradníka, který kosí trávu. No řekněte, má pak člověk motivaci mít svůj vlastní dům? Když můžete bydlet kdekoli na světě a navíc se o Vás takto starají?
Nově jsem napsala také své zkušenosti s ubytovaním na Airbnb na novém blogu Podnikání z pláže.
Vhodné časové období: 6 a více měsíců
Finanční stránka: máte stejné ceny, jako domorodci
Vhodné pro: plážové i neplážové podnikatele, tedy ty, kdo chtějí v zahraničí pracovat, rodiny i jednotlivce, studenty
Pokud máte vybranou lokalitu, ve které chcete bydlet delší dobu, je jednou z možností je hledat klasickým způsobem volné byty v inzerátech, což však může být poněkud problematické, pokud neumíte místní řeč. Výhodou ale jsou nižší náklady za bydlení, stejné, jako mají „domorodci“.
Jednou z možností je přijet do dané lokality a buď se poptat v realitních kancelářích, nebo si projít město. Většinou nějaké byty k pronájmu najdete. Úplně nejlepší je přijet do daného města právě přes výše uvedený Couchsurfing, protože Vaši hostitelé Vám rádi pomohou a poradí, kde a jak byt hledat.
Výhodou je, že se obvykle ocitnete v opravdu typických lokalitách a máte tak možnost nasát atmosféru daného místa plnými doušky.
Moje zkušenosti s bydlením mezi domorodci:
Ve Španělsku jsme si pronajali byt 3+1 právě tak, že jsme přijeli, rodilý španělský mluvčí nám domluvil několik schůzek a my se vydali prohlédnout byty. Problematické bylo domluvit se, protože naše španělština byla v té době nic moc a majitelé bytů téměř nikdy neuměli anglicky.Přesto jsme se domluvili, podepsali nájemní smlouvu a bydleli.
Podobným způsobem si moje sestra pronajala garsonku v Belgii, kdy našla bydlení přes inzerentní weby dané země a následně přijela na místo a domluvila si podmínky a smlouvu.
Věřím, že jsem Vám dnešním článkem trochu rozšířila obzory, co se týče možností bydlení v zahraničí a podnikání z pláže. Těch možností bydlení je samozřejmě více, ovšem tyto tři mám otestovány a proto Vám je mohu s radostí doporučit.
Jaké jsou Vaše zkušenosti, doporučení a tipy, když přijde na cestování bez cestovky? Pište do komentářů. Budu ráda já a určitě i další čtenáři.
i bez znalostí angličtiny a cestovek lze cestovat lacino. lze najít laciné ubytování na všech kontinentech. Jsou to hostely, kde dostanete určenou postel, dále je k dispozici společná kuchyňka vybavená sporákem, ledničkou, mrazákem, společnou sociálkou a společnou místností. Většinou to má i prádelnu, kde je nutno platit hotově.
Já jsem takhle bydlel v roce 2011 na Novém Zélandu 200 metrů od autobusového nádraží a přístaviště ferry prakticky v centru Aucklandu. Celý týden vyšel na 2.400,- Kč. Jedinou věc, kterou člověk musí mít je kreditní karta, přes kterou si člověk najde a zaplatí jak letenku, tak autobus z letiště do centra, tak si zabúkuje bydlení.
Milá Stáňo, zase jste mě dostala. Jste pro mě opravdu velkou inspirací! Děkuji Vám za to!
Díky za článek, Stáňo! Já mám s Airbnb samé dobré zkušenosti!