Když mi Michal v květnu poslal na ukázku svůj hotový eBook těsně před spuštěním prodeje s názvem Jak fotit miminka v šestinedělí, koukala jsem na něj s otevřenou pusou, a to v dobrém slova smyslu. Z hlediska celkového provedení je to totiž jeden z nejpovedenějších eBooků, které mi zatím od mých eBookových studentů přišly.

Navíc se mi líbí, že Michal nádherně propojil info-podnikání s fotografováním a nezalekl se obvyklé otázky: "Je to vhodné pro můj obor?" a místo toho si velmi inovativně vymyslel, jak může díky svému know-how pomoci velkému počtu lidí, v tomto případě rodičů novorozených miminek a napsal eBook, ze kterého budou jeho čtenáři opravdu nadšeni. Jak na to přišel, se dozvíte ve videu níže.

Michal má vytvořeny eBooky dva, jeden eBook je zdarma na téma Proč fotit miminka v šestinedělí (získáte ho po registraci na Michalově webu), ve kterém seznamuje návštěvníky svého webu s konceptem svého tématu. Druhý, placený eBook Jak fotit miminka v šestinedělí, je právě ten, ze kterého jsem opravdu nadšená.

Je to velmi propracovaný návod, jak miminko fotit z pohodlí vlastního domova, bez drahé techniky a se sedmi podrobnými návody na nádherné fotografie, které jsou tak jednoduché, že si myslím, že to zvládne opravdu každý rodič a nemusí tak své dítko vystavovat zbytečnému stresu z přesunu do ateliéru, z focení v nevhodnou dobu a v nevhodnou chvíli, nehledě na to, že ušetří tisíce korun za samotného fotografa. Úžasný koncept a navíc zpracovaný s citem na základě zkušeností focení Michalovy vlastní dcerky.

Říkám na to jedno velké WOW 🙂 A sdílím s Vámi, inspirujte se a poslechněte si Michalův info-podnikatelský příběh:

A pokud radši čtete, zde najdete Michalův příběh v textové podobě:

Dobrý den. Jmenuji se Michal Botek a jsem autorem eBooku „Jak fotit miminka v šestinedělí“. Jak mi pomohl eBook od Stáni „Jak napsat eBook za 14 dní“ ?

Začalo to tím, že jsem málem propadl z češtiny...

Nejprve se vrátím zpátky do svého dětství, které je důležité k tomu, abyste poznali můj osobní příběh a zároveň vám mohlo toto video k něčemu pomoct. Na základní škole jsem jako dítě samozřejmě nevěděl, kam dál jít. Bavilo mě kreslení, bavilo mě umění a chtěl jsem dělat prostě to, co mě baví. Ale najednou vás dospělí tlačí do něčeho a vy musíte jít z osmé třídy někam, abyste mohli mít nějaké zaměstnání a posílají vás vyloženě tam, kam si myslíte. A moji rodiče si mysleli, že je pro mě perspektivní jít studovat strojní průmyslovku. Je tam hodně kreslení, to tě určitě bude bavit a můžeš mít výborné peníze.

Šel jsem tam a samozřejmě mě to nebavilo. Na ZŠ jsem měl jednu dvojku a jednu trojku v osmé tříde. A hádejte z čeho byla ta trojka? Na strojní průmyslovce jsem to dotáhl tak daleko, že tam kde jsem měl na ZŠ tu trojku, mi hrozil vyhazov, protože jsem propadal. Takže výborně ovládám češtinu, opravdu 🙂 Samozřejmě že jsem časem začal více číst, víc se zajímat, najednou když toto chcete zkoumat sami, tak si vás to najde. Ale najednou cítíte, že tam máte nějakou slabinu.

Je to právě ten program, který vám říká „ne, ty nejsi moc dobrej, ty nenapíšeš eBook“. Před rokem jsem si opravdu myslel, nebo před rokem jsem si nemyslel vůbec nic, protože kdyby mi někdo řekl, že napíšu eBook nebo že můžu napsat knihu, řekl bych mu „pojď na panáka, dlužím ti ho za tento dobrej fór“.

Ale stalo se něco, co převrátilo můj život naruby

Začal jsme se živit jako grafik a fotograf, protože jsem si chtěl splnit své dětské sny, takže jsem se vyloženě vykašlal na školu a měl jsem hlavu nastavenou podle sebe a chtěl jsem jít sebevědomě zatím, co chci opravdu dělat. Baví mě vyprávět příběhy. Na základní škole jsem chtěl být režisér, který vytváří fantastické světy, sci-fi, chce je vyprávět, chce je dostat mezi lidi a chce s dětmi sdílet ty své vymyšlené představy.

A jak to pokračovalo dál? Zažil jsem všechny ty pády, kdy jdete do zaměstnání, máte nějaký talent a všichni se po vás vozí a vy si myslíte, že jste „budižkničemu“. Ale tím, že máte ten svůj sen, vás nic nezastaví. Takže já jsem se stal potom úspěšným grafikem a najednou má hvězda letěla vzhůru. Až jsem to dotáhl na art directora a najednou jsem zase ucítil takovou tu cílovku, kdy si najednou říkáte „a co teď, teď už jsem na konci a dál už to nejde?"

A najednou cítíte takový kruh, víte, že jste něčeho dosáhli, ale už nemáte kam jít a v tu chvíli a to si pamatuji, to bylo u knížky Paula Coelha „U řeky Petra seděla a plakala", jsem si přečetl jednu stránku a to bylo o tom, jak se lidi dělí na dvě skupiny:

Většina lidí je těch, kteří se dívají na vlaky, které kolem projíždějí a říkají se „ještě mám čas, ještě mám čas“ a pak jsou ti, co ví, že si řeknou „teď přišel můj čas a skočí do prvního rychlíku, který projel kolem nich a berou to tak, že je to jejich šance se posunout dál, protože stojí na místě.

A mě se líbí skvělé rčení, slova od kmene Hopiů, indiánů a ti říkají, že ve vesmíru existuje konstanta, ale ta jediná konstanta je změna. A to je výborné. Takže já se řídím tím, že pokaždé musí přijít nějaká změna. A já jsem cítil, že se točím v zajetých kolejích a nemůžu dál.

Takže jsem začal podnikat na sebe, šel jsem druhý den do práce, dal jsem výpověď. Všichni hleděli, wau, co to je, vždyť ty máš skvělý plat. Ale to není o tom skvělém platu. Je to o tom, že cítíte vnitřní prázdnotu a tu potřebujete vyplnit, najít nový smysl. Já jsem šel za tím novým smyslem, vyzkoušel jsem si to, jak dva tři měsíce ryjete držku. A to tak bývá, dva až tři měsíce, a pak najednou začínají přicházet první zakázky.

Takže já jako grafik jsem se začal živit tímhle, pak jsem začal více fotit, retušovat, začal jsem dělat těžký fotomontáže a najednou jsem zase narostl ještě dál, než jsem byl. Najednou se ze mě stal úspěšný člověk a máte taky obrovský příjmy a všechno je fajn, ale zažíváte takovéto kolečko, kdy vás chce systém semlít. Nemůžete počítat s tím, že stát bude fungovat lépe a lépe, ale musíte počítat s tím, že budete zažívat cyklicky furt stálý problémy, které budete řešit pořád. Vyřešíte to, jdete nahoru a zase dolu. Křivka je furt dokola.

I já jsem ucítil u tohoto podnikání, že se opět točím v kruhu. Zažil jsem to, že jsem došel někam, kde jsem měl vybudovaný podnikatelský záměr a už jsem nevěděl, kam se hnout. A v tu chvíli mi píše kamarád z Německa: "Ty, podívej se na tady toho brňáka." Tak já jsem se mrknul a na mém monitoru se objevil jakýsi kluk, který skákal a tvrdil, že jsme všichni nejlepší. A najednou i mně vlezlo do hlavy, že jsem nadšený a najednou jsem cítil jakýsi pohnutky, tyjo, to je můj další rychlík.

Zrození myšlenky a synchronicita...

Zrovna v tu dobu u mě nebyla realita uplně tak perfektní. Nebo abyste to pochopili, něco bylo a něco nebylo perfektní. Perfektní bylo to, že jsme se s přítelkyní dlouho snažili o miminko a najednou se to stalo a já jsem hledal cestu, jak si miminko nafotit sám.

Celé to těhotenství jsem hledal informace o tom, jak fotit miminko a zároveň jsem sledoval i hodně videí na youtube a snažil jsem se to aplikovat na to, abych to přiblížil více k naší tradici, takže jsem hledal nějakou svou vlastní cestu a zároveň se inspiroval někde zvenčí. A myslel jsem si, že to mohu vyzkoušet na tzv. pokusných králících a ti nejlepší pokusní králíci jsou naši přátelé, takže já jsem je využil, ale zároveň tím, že jsem chtěl peníze a chtěl jsem to jen zkusit, ode mě dostali fotky.

Ale zjistil jsem, že to není ono, že se tam cítím jako vetřelec, že dítě je nesvé, začíná plakat a v tu chvíli ke mně začínají přicházet náhody. Synchronicita vesmíru pro mě. Takže všechno, co se děje v realitě, beru jako nějakou určitou mapu, kterou musím rozpoznat číst, protože když ji nerozpoznám, tak se budu mlít pořád dokola v koloběhu života a budu se stále rodit do stejných problémů.

Takže jsem chtěl vyřešit tuto jednu věc, kdy jsem dal světu otázku, kam se dál mé zaměstnání bude ubírat, abych byl šťastný člověk a opravdu pomáhal lidem, zanechal za sebou pozitivní stopu, že za mnou zůstává něco, co má vyšší smysl. Teď začaly přicházet ty skvělé náhody. Přišla mi do ruky knížka „Koncept Continua“ a najednou jsem zpátky získal takovéto přírodní nastavení, jak mají žít savci.

Takže ne, miminka musejí být u maminky a ostatní kolem jsou nebezpeční. Potřebují mít svou ochranou. Takže najednou mi došlo, aha, já bych měl učit ty rodiče. A toto mi docvaklo, až jsem si koupil za poslední prachy Davidův projekt Milionové impérium. Než jsem rozpoznal, že mám začít pracovat s rodiči a fotit děti, tak mi ještě přítelkyně darovala knížku „Vědomé snění“ a já jsem položil tu otázku světu, co mám teda dělat a když jsem šel na oběd jednoho dne, kdy jsem si ji položil, tak přicházeli ke mně znamení.

Normálně potkávám samé dospělé lidi z firem, kteří jdou na oběd, ale ten den jsem potkal samé děti. Takže jsem se ptal „to je ono, to je ono?“. Asi 8x jsem se ptal a vesmír mi poslal naproti mně do ulice samé děti. Výborná věc, doporučuji všem – řekněte otázku, běžte ven a sledujte znamení. Může to být napsané na čemkoliv. Může to být třeba člověk, který za vámi přijde a řekne „začni vyrábět truhlíky“ 🙂 Může to být fakt cokoliv. Jako běžný skeptik i já někdy pochybuji a tak jsem dal poslední otázku, když naproti mně šla má těhotná přítelkyně a přímo za ní stál pán a vyfotil si mě.

A v tu chvíli mnou projela taková energie, začly se mi ježit všechny chlupy. Byl to fakt mystický zážitek. A od té doby jsem věděl, že musím začít tady s tím něco dělat, že musím pracovat s rodiči, s miminkama, kolem focení, ale nevěděl jsem přesně co. No a teďka mě David Kirš vrátil zpátky k těm prvním dvoum lekcím a já jsem přišel na to, že bych měl napsat eBook. Takže jsem napsal eBook a když už byl hotový a já do toho vložil veškerou svoji osobní výpověď a věděl jsem, že když do toho vtisknu svou duši, tak těm lidem dodám něco hodnotného.

Nebudu psát o tom, jak jsem četl dvě knihy o focení, které jsou na trhu jediné o miminkách a nenabízejí nic nového, jsou pouze manuál. A já jako rodič bych se nenaučil fotit hned, když bych je vzal do ruky, takže jsem chtěl vymyslet takový postup, aby se to dalo hned. Vymyslel jsem úkoly na šest neděl v šestinedělí, aby si každý týden připravili nějakou scénu a tu nafotili ve svém domě, ve svém bytě, ale tak, aby si mohli sami ateliér vytvořit z toho, co mají doma.

Takže jsem dodal návod na domácí focení, bez světel, drahých technických vymožeností, co majíprofesionální fotografové. Takže stačí jenom zrcadlovka a vy se držíte plánu, který vám určím, ale zároveň tam mám i nějaké určité popsané metody, jak ve vás probudit sebevědomí a jak zároveň navrátit k vám vaši fantazii. Protože my všichni, když se narodíme, jsme do pěti let géniové. 95% dětí, kteří se narodí, jsou géniové.

Potom přijde systém školství, rodina a to vás semele a v těch 15-ti tohle potlačíte. Tzn. že 95% dětí, co má 15 let, ztratí tuhle schopnost být géniem. Takže já se snažím lidem pomáhat, aby v sobě našli zpátky toho génia. Génius se vlastně váže k tomu tvůrčímu umění, všechny děti jsou umělci, ale neví o tom. A když se vrátíte zpátky do toho dětství, tak to najdete znovu. Je to váš podklad a když víte, kde leží, tak ho vykopete. A tohle vás může naučit třeba Jirka Vokáč Čmolík.

A tak jsem napsal eBook

A teď se vrátíme ke Stáni, protože tohle video je vázáno k práci, kterou vytvořila Stáňa a to je její eBook „Jak napsat eBook za 14 dní“. Když jsem měl svůj eBook napsaný, tak jsem si ještě pozval díky fóru na MIO dvě skvělé ženy a ty mi tenhle eBook odkorektovali. Takže samozřejmě viděly chyby způsobené mou špatnou češtinou a pomohly mi. Potom jsem si ještě na závěr koupil eBook od Stáni, abych si udělal ještě tu poslední kontrolu a objevil jsem tam ještě spoustu věcí, které jsem tam neviděl.

A jako grafik vím, že určité věci musím dodržovat, aby byly správně vytvořeny. Co se týče struktury, obálkym typografie, sazby, prostě všeho, ale Stáňa vidí širší spektrum tady toho média. A já jsem nevěděl některé věci, které musí být u mobilních aplikací tak, aby to bylo čitelné, např. u tabletů atd., prostě byly tam určité detaily, které jsem dříve neviděl. Díky ní jsem rozpoznal, že mám špatně zvolený formát stránky, že velikost textu by měla být jiná a byly tam určité rady, které mi v samotné sazbě víc pomohly a eBook jsem zároveň upravil i stylisticky.

Dodal jsem tam texty, které mi pomohly k tomu, že když ten eBook někdo čte, aby vypadal jako detektivní příběh. Láká vás to číst dál a dál, abyste se dozvěděli, jak to dopadne. Takže se stal ještě víc čtenějším. Stáni eBook tu moji práci posunul ještě dál. I když jsem si myslel, že by mohl mít úspěch, tak teď vím, že má 100% úspěch.

Svatá trojice mého eBooku 🙂

A když se zamyslím nad tím, co říká Jirka Vokáč Čmolík, že je potřeba zapojit svatou trojici, mozek, srdce a tělo, tak já ten eBook také vidím jako svatou trojici, ten můj. Protože když se vrátím k sobě, tak to srdce jsem já, to je můj vklad, obsah, osobní příběh, moje duše, moje vtisknutí, to, že dávám lidem něco ze sebe. Mozek je pro mě David Kirš, který mě naučil to, aby to fungovalo, abyste napsali eBook takovým způsobem a odprezentovali ho a dali ho k lidem tak, aby měl co největší účinnost.

A Stáňa je žena, Stáňa je pro mě ztělesnění krásy, takže eBook se stal tím, že zkrásněl, že mu dala něco, co vypadá jakoby ještě lépe po té vnější straně. Není to jenom o tom těle, žena má i vnitřní krásu, takže pomohla i tomu obsahu a dala tomu ještě větší rozměr. A když teď přemýšlím o tom, jak ten eBook už někde visí v tom virtuálním světě a já čekám první objednávky a mám nachystanou slivovici v leničce, abychom si to s přítelkyní dali jako oslavu.

A teď, když se mi ty první kousky prodají, tak vím, že ještě uvítím najednou další věc, kterou jse si uvědomil dneska. Myslím si, že cena, kterou Stáňa dává, tak je směšná. Vesměs i ty všechny věci, které učí tito úžasní lidé jako je Jirka Vokáč Čmolík, David Kirš, jako je právě Stáňa Mrázková, tak najednou zjistíte, že vám dodali něco tak hodnotného ze sebe, že se ta cena najednou nedá definovat.

Je to něco jako když se zamyslíte nad tím, co je to lidský život. Když vám někdo pomůže, protože ví, že je to dobré pro vás a že vám poradí a i když si za to vezme peníze, tak vy se najednou cítíte, že mu tu peníze máte dát. Že i když si něco koupíte za 690,- Kč a vám to změní život víc, než jste mohli čekat, tak se najednou cítíte, že jste jejich služebníci a že jim musíte něco vrátit. Takže já jsme se rozhodl, že chci něco vrátit Stáni. Budu přemýšlet tak, abych jí dal něco hodnotného ze sebe, tak jako ona dala něco hodnotného mně.

Proč si myslím, že i Vám pomůže Stánin eBook

Já vám přeji všechno nejlepší a vše dobré k tomu, abyste dosáhli ke svým cílům. Pokud si koupíte tento eBook od Stáni, nemůžu vám zaručit, že vše, co tam píše bude pro vás tak skvělé, že to pak prodáte, ale co vám zaručit můžu je to, že když se budete držet všech těch slov, co tam popisuje a půjdete krok za krokem a budete se snažit vše, co tam ona popisuje, dát do svého eBooku, tak pak můžete čekat teprve, že se bude něco dít.

Protože pokud si to pořídíte, přečtete a budete se tím jen inspirovat a budete pak psát jen tak, tak je to o ničem. Ale pokud se budete držet přesně té dané cesty, jak píše Stáňa, tak pak můžete sedět a točit toto video jako já.

Přeji vám úžasnou cestu, úžasné psaní a staňte se plážovým expertem a zlepšete si život díky internetu. Buďte svobodní, volní a šťastní a naplnění láskou.

- Michal Botek, www.jakfotitmiminka.cz

 

 

Další články ze série Vaše eBooky v akci najdete tady >>