Tajemství, proč mé vision boardy fungují + DÁREK na rok 2018 :)

Ráno rozlepím oči a první věc, kterou vidím, je vision board alias nástěnka cílů, kterou si už několik let na přelomu roku vytvářím a pak visí v mé ložnici. Za pár dní rok 2017 skončí, a když tak koukám na obraz naproti mé posteli, vím, že tento rok byl přesně takový, jak jsem jej do tohoto obrazu stvořila.

Neslo to s sebou mnohé výzvy, které se skrývaly v nenápadných přáních i skvělá překvapení, která mi život postavil do cesty.

I v letech předchozích to bylo podobně, minimálně 90 % se vždy splnilo. A nemyslete si… Nedávala jsem si malé cíle. 🙂

 

Kouzlo? Magie skrytá ve vision boardu? Anebo je to jinak?

Miluji kouzla a rituály, ale zároveň věřím, že jsou jen jakousi třešínkou na dortu, posledním dílkem do složitého stroje, který je potřeba pro to, aby se stroj rozpohyboval a fungoval.

99 % se ale skrývá v něčem jiném. Tajemstvím toho, proč moje vision boardy rok co rok fungují, je ROZHODNUTÍ.

Tajemstvím toho, proč moje vision boardy rok co rok fungují, je ROZHODNUTÍ.

Poslední dny roku vždy trávím bilancováním. Hodnotím své úspěchy, radosti a úžasné zážitky, stejně jako těžké chvíle, ponaučení a propady. Přemýšlím, co si chci s sebou nést dále a co nechám v roce starém.

Rozhoduji se, co změním. 

Věnuji tomu velkou péči. Píšu, škrtám, doplňuji. Vybírám si pečlivě slova i obrazy, kterými chci vyjádřit další rok.

Naučila jsem se věnovat pozornost především tomu, jak se chci cítit.

Není totiž důležité, jestli cestujete po světě a válíte se v milionech, nebo se procházíte po lese a válíte se v trávě. To, co je podstatné, je, JAK SE U TOHO CÍTÍTE.

A pak přichází to podstatné – ROZHODNUTÍ

Opravdu to takto ve svém životě chci? Jsem tomu plně oddaná natolik, že jsem rozhodnutá věci měnit? Že jsem rozhodnutá měnit sama sebe? Že jsem rozhodnutá jít do rizika, že opustím známé vody?

Dávám si často velké cíle a přijímám za své rozhodnutí těchto cílů dosáhnout plnou ZODPOVĚDNOST. 

A pak se život roztáčí na plné obrátky a kvůli některým cílům často nezůstane kámen na kameni. Rok plyne a já přijímám výzvy.

 • Říkám ANO životu.
 • Raduji se a užívám si to.
 • Bojím se neznáma.
 • Směju se a jsem vděčná.
 • Brečím a někdy pár dní nebo i týdnů nechápu, proč se některé věci dějí, abych se pak jednoho dne koukla na svůj vision board a uvědomila si, že všechny ty zvraty a změny se děly právě proto, abych dosáhla svého přání…

Abych naplnila svoje rozhodnutí.

A pak se ohlédnu a všechny ty náhodné příležitosti, nápady, ze kterých se mi chtělo vycouvat, velké výzvy i milá překvapení najednou dávají smysl a dohromady skládají celek uplynulého roku.

Rozhodnutí na očích

Vision board je fajn, protože mám svá rozhodnutí pro daný rok stále na očích. Podobně může ale fungovat i text, který si prostě jen tak načmáráte na kus papíru a připíchnete nad svůj pracovní stůl nebo dáte do peněženky.

Když máte ujasněna svá rozhodnutí a máte je den co den na očích, mnohem snadněji pak poznáte příležitosti a drobné odbočky, které se najednou objevují, a mnohem snadněji ustojíte otřesy, které jsou nezbytnou součástí změny.

Lidé by často chtěli ve svém životě velké pozitivní změny, ale nejsou pro to ochotni riskovat ztrátu svého dosavadního pohodlí. Chtěli by si udělat vision board a pak sedět na pohovce ve svém obýváku a čekat, až jim to Vesmír hodí do klína. A pak jsou na konci roku smutní, že se jim to zase nesplnilo…

Je vám to povědomé?

Pak letos zrevidujte své sny a touhy a proměňte je v ROZHODNUTÍ. Je v pořádku, že u některých budete mít lehké chvění v žaludku a pocit strachu. To je součástí hry. 🙂

Zrevidujte své sny a touhy pro rok 2017
a proměňte je v ROZHODNUTÍ.

Ale to není tak jednoduché!

Možná mi teď argumentujete: „Každý se přeci nemůže rozhodnout, některé věci změnit nejdou!“ Opravdu? Přiznám se, že se občas taky ocitám ve slepé uličce a plácám se v rozhodnutí, že „to nejde“.

Často je to proto, že se snažím „vymyslet“ řešení a pro samé vymýšlení nevidím přiležitosti a možnosti, které mi mezitím chystá život. Cesty k našim přáním a snům vedou přes krajiny, které si sami ani nedovedeme představit. A pokud řešení nevidíme, neznamená to, že neexistuje.

Proto není důležité vždy vymýšlet JAK. Ale vědět, PROČ to chci, jaké kvality mi to přinese do života a CO vlastně chci. A ROZHODNOUT SE, že to opravdu chci a tu cestu prostě najdu.

A pak následovat s důvěrou to, co mi život začne servírovat.

Možná vás kvůli tomu vyhodí z práce, zlomíte si nohu nebo onemocníte. I takhle drsné má někdy život způsoby, když nás vede vstříc k našim snům a přáním.

Není to jednoduché. Kdyby to jednoduché bylo, pak by si všichni své sny a přání plnili.

Pokud něco chcete, je potřeba si ujasnit, jak moc jste tomu oddaní a jestli jste ochotni přijmout i druhou stranu mince, to, že se kvůli tomu možná budete muset něčeho nebo někoho vzdát, opustit své zvyky nebo zaběhaný styl života.

A rozhodnout se, že do toho jdete. Že to pro vás je důležité a přijímáte zodpovědnost za vše, co váš sen nebo přání s sebou přináší.

 

Dosáhnout cíle a cítit se v cíli šťastně a spokojeně není totéž

Nikdy nezapomenu na moment, kdy jsem ležela na jedné z nejkrásnějších pláží světa a slunečními brýlemi jsem skrývala slzy. Cítila jsem se naštvaně a popuzeně. Měli jsme s mým mužem tenkrát nějakou lehkou vztahovou krizi. A mně došla jedna věc…

Nejde o to, kde jsem, čeho jsem dosáhla nebo co mám. To nejpodstatnější je, jak se u toho cítím. Od té doby své cíle a přání formuluji úplně jinak.

Celkem povedeným příkladem je můj vision board pro rok 2016:

Místo „Léto na Bali“ například na mém vision boardu v roce 2016 bylo „Šťastní na Bali“. Místo „Zdraví“ tam najdete „Cítím se zdravá a plná energie“ a podobně.

Rok co rok to ladím, takže i letos jsem se poučila z některých nedotažených formulací a věcí, které jsem naformulovala tak, že jsem se pak v průběhu roku plácala do čela a říkala si „panebože, to jsem si zas na sebe vymyslela…“. 🙂 Ale to je součást hry jménem ŽIVOT.

A proto moje rada závěrem je: Zamyslete se nad tím, jak se v roce 2018 chcete cítit v jednotlivých oblastech svého života.

Chcete vydělávat sto tisíc měsíčně? Proč? Jak se pak budete cítit? Chcete jet na celou zimu do Thajska? Proč? Jak se tam budete cítit, co budete zažívat? Chcete otěhotnět? Proč? Jak se pak budete cítit? Chcete začít podnikat? Proč? Jaké pocity vám to přinese do života?

A mějte se sebou trpělivost. 🙂

Velké změny vyžadují čas. Strom ze semínka nevyroste přes noc, stejně tak některé velké vize a sny potřebují vyrůst a uzrát. U jiných přání třeba postupem času zjistíte, že se jejich síla vytratila a už pro vás nejsou podstatné. A vůbec to nevadí.

DÁREK pro vás: Mapa na cestu rokem 2018 🙂

Já jsem si právě udělala rekapitulaci roku 2017 a plány na rok 2018 a říkala jsem si, že by vám můj postup mohl pomoci v tom, abyste do roku 2018 vykročili pravou nohou vstříc svému vysněnému životu a proměnili své sny v plány. 🙂

Je důležité vědět, kde jsem a kam mířím. Pak teprve cesta začne mít smysl a můžeme dojít ke svému cíli.

A tak jsem vám připravila pracovní listy. Stáhněte si je kliknutím na odkaz níže (bez nutnosti zadávat e-mail), vytiskněte je a věnujte čas sami sobě a svým plánům pro nadcházející rok.

 • STÁHNOUT: Mapa na cestu rokem 2018

  Stáhněte si zde PDF (bez nutnosti zadat e-mail) - Mapa na cestu rokem 2018. Jedná se o pracovní listy, pomocí kterých uzavřete svůj rok 2017 a naplánujete si svou cestu rokem 2018.

Buďte v roce 2018 šťastní a žijte příběh, který chcete vyprávět. 🙂

A jedna perlička na závěr

Před pár dny jsem na Facebooku Podnikání z pláže dala výzvu, abyste nasdíleli své největší úspěchy roku 2017.

Výzkumy ukazují, že čím více uznáváme své MINULÉ ÚSPĚCHY, tím jsme si jistější v přijímání dalších rizik a jejich úspěšném zvládnutí.

A tak než se pustíte do předsevzetí a plánů na rok 2018, ohlédněte se zpátky, co jste letos prožili i dokázali a POCHVALTE SE za to. Je to mimochodem součást Mapy na rok 2018. 🙂

Klikněte na komentáře v příspěvku níže, inspirujte se úspěchy ostatních a pokud máte chuť, přidejte ten svůj NEJ úspěch roku 2017. 

Stáňa Stiborová (Mrázková)
Žije svůj život naplno a plní si své sny, i ty nejšílenější, každý den. Před pár lety se rozhodla, že už nechce, aby jí dny protékaly mezi prsty jako písek v přesýpacích hodinách. Je žena, matka dvou dcer a jednoho syna, partnerka skvělého muže, expertka na online marketing a úspěšná podnikatelka.

Stáňa je autorka online bestselleru Jak napsat eBook za 14 dní, knihy Podnikání z pláže a online kurzu Podnikání z pláže. Inspiruje lidi, jak žít svobodně, radostně a naplno a učí je, jak využívat potenciál internetu a online marketingu k tomu, aby se mohli vydávat za svými sny a podnikat třeba z pláže.

Více o Stáni najdete tady.

Stáni můžete napsat na stana@podnikanizplaze.cz Připojte se mezi plážové podnikatele na facebooku.
Komentáře
 1. Michaela napsal:

  Asi doposud nejlepší článek, díky. Proběhla mi myslí některá prozření :-).

 2. Dagmar napsal:

  Milá Stáňo, pracujeme s mnoha tvými myšlenkami a podporou v práci celý rok, a tak za to, i dárek v podobě mapy moc děkuji! Krásný rok, který přichází!!! Dáša

 3. Dana napsal:

  Srdečne ďakujem za neobyčajný darček a prajem ti v Novom roku Stáňa aj tvojej rodinke nech vás láska chráni, napĺňa a vedie aby ste ju mohli rozdávať ešte viac ako doposiaľ a mali jej viac a viac a viac…..

 4. Jana Kasarová napsal:

  Ďakujem za inspirativny článok. Mám Vašu knihu Podnikaní z pláže. Uzavrela som rok 2016 podľa cieľov v jednotlivých oblastiach, iba som sa priblížila v niektorých oblastiach, v jednej oblasti sa mi splnilo a v niektorých oblastiach sa mi ešte nesplnili, čakám, že sa mi splnia v roku 2017. Verím, že rok 2017 bude lepší ako rok 2016.

 5. Iva napsal:

  Milá Stáňo, děkuji moc za super dárek. Přesně to jsme si přála. Vision board jsem se chystala opět vytvořit a s touhle mapou to bude radostná práce. A vím, že to funguje 🙂
  Přeji rok 2017 – rok splněných přání
  Iva

 6. Vlaďka napsal:

  Milá Stáňo, přestože již léta pracuji s lidmi na podobných základech, dnes mě Vaše zpráva tak zasáhla a potěšila, že jediné, co mohu říci, je díky, díky… po téměř třech letech jsem jako onkologický pacient byla stále mimo hru…, ale cítím a vím, že právě nyní mám ze sebe co dát, ale že to, co jsem potřebovala, bylo lehké nakopnutí, vstaň a běž!
  Přeji Vám mnoho zdraví a lásky, protože to, je to nejcennější, ostatní si již můžeme tvořit v souladu se životem sami… Ať Vás nikdy neopouští láska Vašich milovaných a Váš elán…

 7. dagmar k. napsal:

  Děkuji za mapu pro lepší zorganizování života. Vaše myšlenky mi moc pomáhají. Dagmar K.

 8. Ivo - Vlastimil napsal:

  Právě jsem si zpracovával rok 2016 a plánoval 2017. A kde se vzala, tu se vzala… od Stáni přiběhla mapa na cestu :o) Z čehož plyne – když se chvíli počká, spousta práce odpadne :o))) No, neodpadla, naopak. Vím však, že jsem potřeboval vedení, „mustr“ a ten přišel. Moc děkuji a taky přeji láskyplný, úspěšný, radostný a naplněný rok 2017.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů