Největší mýtus, když jde o podnikání z pláže

Co si představíte, když se řekne podnikání z pláže? Po měsíci stráveném na horkých mauricijských plážích jsem si uvědomila, že není podnikání z pláže, jako podnikání z pláže a že vlastně za stejným pojmem se většinou skrývají tři různé představy a především jeden velký mýtus. A právě tento mýtus znemožňuje většině lidí to opravdové podnikání z pláže zažít a přiznávám, že čas od času strhne i mě a neprezentuju podnikání z pláže takové, jaké by mělo doopravdy být.

Obecně jsou tři představy, které se vynoří lidem v mysli, když se řekne podnikání z pláže a daly by se správněji přeložit těmito třemi způsoby:

 1. Podnikání na pláži
 2. Pracování z pláže
 3. Podnikání z pláže

Podnikání na pláži

Podnikání na pláži se toulalo v mých představách v době, kdy mi bylo asi dvacet a říkala jsem si, že místo letní brigády v Tescu by nemuselo být špatné sebrat se, odjet třeba do Španělska a na plážích tam dělat povalujícím se turistkám třeba takové ty barevné copánky ve vlasech. Postupně jsem o podnikání na pláži přestala přemýšlet a radši jsem do svých představ i života zařadila podnikání z pláže 🙂

Podnikání na pláži je častou realitou stovek lidí a nutno říct, že to není práce bůhví jak skvělá. Když pominete krásný výhled z Vašeho pracoviště, znamená to často to, že od devíti rána do pozdních večerních hodin stojíte ve svém karavanu a osekáváte turistům kokosové ořechy, děláte čerstvý ananasový džus nebo prodáváte hodinky falešných značek. Je Vám vedro a zisky nic moc. To asi nebude ta správná cesta 😀

Podnikání na pláži = vyměňovat svůj čas za peníze a trávit jej při tom na pláži.

Podnikání na pláži není zas až taková sranda…

Pracování z pláže

Pracování z pláže je právě ten velký mýtus, který čas od času zmate i mě. Vždycky jsem říkala, že podnikání z pláže pro mě znamená svobodu. Svobodu pracovat odkudkoli na světě, kde je připojení k internetu. Znamená to pro mě taky svobodu mít možnost si zvolit, jestli pracovat chci nebo ne,  stejně tak pracovat s lidmi, které mám ráda, dělat to, co mě baví.

Podnikání z pláže je ale často mylně interpretováno jako pracování z pláže. Uvědomila jsem si, ja svým cestováním po světě často tuto mýlku prezentuju svými fotkami, kde opravdu pracuju odkudkoli, málokdy však prezentuju tu možnost volby a tu pravou podstatu SVOBODY a podnikání z pláže.

Pracování z pláže je fajn, když máte volbu a pracovat můžete tehdy, když máte zrovna inspiraci

A tak to chci teď napravit a říct, že podnikání z pláže pro mě nikdy neznamenalo sedět 8 hodin denně u počítače a vyměňovat svůj čas za peníze „kdekoli na světě, kde je internet“. To, v čem chci Vás inspirovat a kde Vám chci ukázat otevřené dveře, to není pracování z pláže, ale podnikání z pláže ve své pravá podstatě.

Podnikání z pláže ve své pravé podstatě

Podnikatel z pláže vydělává peníze, i když právě nepracuje. Svůj čas si užívá a vydělává, i když zrovna staví s dětmi hrady z písku, plave v bazénu s výhledem na západ slunce nebo celý den s batohem na zádech šlape k vrcholu hory.

Podnikatel z pláže má nastavené své prodejní procesy tak, že fungují i bez jeho přítomnosti. Využívá chytré nástroje online marketingu a ví, že i když nic nekontroluje a nehlídá svou firmu, klienti jej nacházejí, kupují jeho produkty a služby, ty jsou mu doručovány a je s nimi i dále komunikováno.

Podnikatel z pláže – typ 1

Podnikatel z pláže může mít velký tým, který to dělá vše za něj, je majitelem firmy, který si uměl tento systém vybudovat. Takový podnikatel / majitel firmy ví, že se na svůj tým může spolehnout a vše mu šlape, i když on tam zrovna není.

Pokud už máte svou firmu a svůj tým, pak je dobré směřovat fungování firmy k samostatnosti. K tomu, že lidé v týmu se umí rozhodovat bez Vás, můžete se na ně spolehnout, i bez Vaší přítomnosti pracují perfektně, protože ve své práci vidí smysl, baví je a naplňuje. Mají tam svůj velký důvod, PROČ pracují právě pro Vás a ví, jakou má firma vizi, kam směřuje a jaké je v tom týmu jejich místo a proč.

Podnikatel z pláže – typ 2

Podnikatel z pláže ale může být taky sám a mít svůj virtuální tým, který pracuje za něj a který navíc žádnou dovolenou ani mzdy nepotřebuje. Zatím nevybudoval velkou firmu, ale vybudoval si svou malou a výkonnou online továrnu na peníze a využívá online nástroje, které pracují za něj, když on zrovna srká piňa coladu nebo se houpe na palmě (nejen v síti :D).

Podnikatel z pláže využívá online nástroje, které pracují za něj, když on zrovna srká piňa coladu nebo se houpe na palmě.

Oba typy podnikatelů z pláže pracují tehdy, když pracovat chtějí. Nestali se podnikateli z pláže sami od sebe. Museli na začátku máknout, investovat svůj čas do nastavení všech procesů automatizace a vytvoření svých produktů či služeb, do fungování týmu a dalších procesů. A teď mohou s klidem ležet na pláži nebo sbírat zážitky a mají jistotu, že jejich byznys funguje skvěle i bez nich.

Největší mýtus (ne)plážových podnikatelů:

Dávají si za cíl změnu místa, přesun svého pracoviště na pláže či hory. Jsou v první fázi nadšení z toho, že pracovat jde opravdu odkudkoli a že můžou z hotelového baru komunikovat s kolegy, tvořit nebo psát. Že opravdu stačí jen ten internet.

Pak často přichází velké zklamání a otázka: “K čemu mi to je? No a co, že sedím na pláži, když musím udělat to a ještě tamto, celé hodiny na to myslím a nemůžu si užívat. K čertu s podnikáním z pláže, radši budu pracovat z domu a jednou za čas si užiju dva týdny na dovolené. Stejně se mi v tom vedru přehřívá počítač.”

Moje rada:

Ať už jste majitelem velké firmy, nebo pracujete sami, zaměřte se na automatizaci. Na to, aby celá cesta zákazníka fungovala bez Vás. Aby si Vás zákazník vyhledal, získal k Vám důvěru a vztah, nakoupil a doporučoval Vás nadšeně dál a ani si nevšiml, že celý tento systém za Vás dělá automat, v případě velké firmy doplněn o fungující tým.

 

Stáňa Stiborová
Žije svůj život naplno a plní si své sny, i ty nejšílenější, každý den. Před pár lety se rozhodla, že už nechce, aby jí dny protékaly mezi prsty jako písek v přesýpacích hodinách. Je žena, matka dvou dcer a jednoho syna, partnerka skvělého muže, expertka na online marketing a úspěšná podnikatelka.

Stáňa je autorka knihy Podnikání z pláže a oblíbeného online kurzu Podnikání z pláže. Inspiruje lidi, jak žít svobodně, radostně a naplno a učí je, jak využívat potenciál internetu a online marketingu k tomu, aby se mohli vydávat za svými sny a podnikat třeba z pláže.

Více o Stáni najdete tady.

Stáni můžete napsat na stana@podnikanizplaze.cz Připojte se mezi plážové podnikatele na facebooku.
Komentáře
 1. Krásně sepsáno. Je to přesně jak píšeš a také se setkávám s tím, že lidé letí do Thajska a tam pracují. Pak se vrátí domů a na otázku jak bylo? Dostanu odpověď něco jako: Tyjo po příletu spadly servery a pak se pokazila ta zakázka co jsme měli dělat až po mém návratu, tak jsem tam většinu času strávil hledáním WiFi a prací.

  Kvalitní lidi jsou základ. Automatizace a procesy následně nástroje ke svobodě.

 2. Romčulka S. napsal:

  Stáni, děkuji za tvůj návod, skvělý!
  Vždy tvoje slova hltám jak … tu piňa coladu o které píšeš :))
  Děkuji za isnpiraci a hodnotný článek, mířím na pláž! Co vy?

 3. Peter napsal:

  sranda 🙂 … pred tým než som si prečítal tento článok, som čítal tento: http://blog.websupport.sk/2014/03/ako-znasobit-pocet-platiacich-zakaznikov/ kde sa snazili tiez všetko automatizovať, ale nakoniec to nebolo úplne ono

 4. PETER napsal:

  Díky Stáni !

  Super článok.
  O mesiac bude rok, čo som napísal moj prvý ebook, píšem druhý a všetko smerujem k automatizácii, presne ako píšeš.

  Toľko vecí sa od vtedy zmenilo, toľko nových ľudí som spoznal, toľko veľkých kampaní som podporil.

  Plážové podnikanie je naozaj to, čo ma baví. Lietam si hore dole. SOm v Irsku, o týždeň na Slovensku, odtiaľ Paríž a potom Dubaj.

  Moja databáza neustále rastie………a celé sa to posúva o stupeň vyššie!!! Hore, krok po kroku. Deň za dňom.

  NIkdy však nezabudnem na to, že za všetkým si na začiatku stála Ty a tvoj prvý ebook!

  Veľké ĎAKUJEM.

  Vďaka za to, že si to tak pekne zhrnula a v podstate nás motivovala, aby sme sa nevzdávali, ale aby sme všetko automatizovali.

  Pozdravujem celú rodinku!

  Peter.

 5. Oceňujem jasnosť a elegantnú stručnosť Stáni, ste skutočnou odborníčku v tejto oblasti.

  Ďakujem veľmi pekne za všetku inšpiráciu a teším sa už aj na moje podnikanie z pláže.

  P.s. skvelá fotka tej farebnej usmiatej koali na palme:)

  Vicky

 6. Petr napsal:

  Perfektně napsáno!

  Je potřeba rozlišit významy slov pracování a podnikání a pak jasně vynikne ten nebetyčný rozdíl, když je někdo podnikatel!

 7. Stanislava Mrázková napsal:

  Děkuji vám všem za komentáře i za zpětnou vazbu! 🙂

 8. Kolečko napsal:

  Tak tak, zásadně odděluji práci a odpočinek, jinak by z toho člověk skončil u docenta chocholouška.

 9. Hodinar napsal:

  Dobrý článok, hlavne je tam dobre napísané, že podnikať z pláže nemusí byť až také super ako si mnohí myslíme. Pracovať v takej horúčave nie je nič extra. Niekedy je naozaj lepšie zájsť do tepla len na dovolenku párkrát za rok

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů