Finanční svoboda, finanční nezávislost… Taková magická slova. Když jsem byla začátkem roku 2014 na třídenním Rituálu splněných přání, který pořádali Richard Vojík a Denisa Říha Palečková a dělali jsme tam své vision boardy, tak v podstatě ani na jednom vision boardu dalších 60ti účastníků toto magické sousloví nechybělo. Finanční svoboda. Finanční nezávislost. Jak Vám to zní? Mě až do nedávna poněkud abstraktně…
Pokud už jste nějaký ten článek či eBook ode mě četli, tak Vás nepřekvapí, že tyto řádky píšu z terasy bytu v malém rybářském městečku Flic en Flac, ztraceném uprostřed Indického oceánu na ostrově Mauricius. Už nějaký ten pátek tu svou finanční svobodu žiju. Potřebuju k tomu miliony? Ani ne.
Ono je to celé totiž trochu jinak…
Velká většina lidí si představuje sousloví „finanční svoboda“ jako stav, kdy mají tolik peněz, že už se prostě nemusí starat o žádné další a užívají si do toho život naplno. Jen malé procento z těchto lidí však uvažuje detailněji. KOLIK peněz je vlastně DOST? JAK by vlastně vypadal ten finančně svobodný život? A opravdu byste pak už nechěli NIC dělat?
Já jsem si několik let zpátky představovala, že abych byla finančně svobodná, musela bych mít na účtech miliony, které by neustále proudily a proudily a já bych měla mega dům s bazénem, super auto a vlastně ani nevím, co všechno a určitě bych už nic nedělala. Tak nějak jsem si nechala nadiktovat představu finanční svobody z filmů a médií.
Když jsem přestala média sledovat a začala více sledovat své srdce, zjistila jsem, že moje SVOBODA je mnohem jednodušší a ano, potřebuji k ní i to přídavné jméno FINANČNÍ, ale netřeba se inspirovat z filmů typu Vlk z Wall street 😀 Je potřeba se inspirovat uvnitř, z mých vlastních opravdových tužeb.
Abstraktní touha finanční svobody ústí jen v abstraktní realitu – neuchopitelný sen, něco neexistujícího. Finanční svoboda je takovou Fata morganou 21. století, dokud…
Jak to udělat, aby finanční svoboda byla reálná a ne abstraktním nesplnitelným snem? A co to ta finanční svoboda vlastně je? Já se v tomto velmi ztotožňuju s definicí finanční svobody mého velkého učitele T. Harv Ekera, který definuje finanční svobodu takto:
„To, že jste finančně svobodní, poznáte tak, že máte dostatečný příjem na to, aby dlouhodobě pokrýval Váš vytoužený životní styl.“
Z toho mi logicky vždy vyplývalo, že abych mohla být finančně svobodná, musím se nejdříve zamyslet nad tím, co je ten můj vytoužený životní styl. Kolik peněz opravdu potřebuju na následující rok, abych mohla žít tak, jak si představuji? A kolik peněz tím pádem potřebuji vydělat každý měsíc?
A z toho logicky taky vyplývá, že tato potřeba se mění. Mění se s věkem, stavem, situací. Mění se s tím, jak se vyvíjíme, jak si plníme svá přání a objevujeme nové mety a nové sny. Někdo potřebuje na to, aby byl finančně svobodný, pár milionů měsíčně, někomu jinému bude stačit 30 tisíc. Tak či tak je zásadní vědět KOLIK potřebuju na svůj vytoužený životní styl.
Sednout si, napsat si, po čem doopravdy toužíte. Po čem toužíte Vy. Ne Vaše ego, které by možná rádo zafrajeřilo v novém autě před sousedem, nebo mělo dům, protože ho mají ostatní. Ani znuděná mysl, která si myslí, že štěstí přinesou další nové šaty a klid rodinný zachrání další dovolená. Možná totiž při takové sondě do nitra svého srdce zjistíte jako já, že například dům aktuálně nechcete, protože by Vás svazoval v rozletu po světě. A nebo naopak zjistíte, že nepotřebujete jezdit po dovolených, ale chcete mít útulné hnízdo a na to Vám stačí pár desítek tisíc měsíčně.
Možná taky zjistíte, že netoužíte po pětihvězdičkových hotelích, protože prostě milujete spaní ve stanu a jízdu vlakem a toto je Váš vysněný životní styl. A nebo že to vysněné Porsche je vysněným jen proto, že to je tak nedostupný sen a až se v něm jednoho dne projedete tak si uvědomíte, že ta jedna projížďka bohatě stačila.
Možná taky zjistíte, že už vyděláváte tolik peněz, kolik potřebujete pro pokrytí svého aktuálního životního stylu, ale ta svoboda tomu chybí, protože nemáte ČAS a do vytouženého životního stylu daleko…
Mít každý den čas na procházku? Mít každý den čas na své děti? Moct si odjet třeba na pláž či do hor, kdykoli se Vám zachce? Mít jistotu, že peníze budou přicházet, i když pár dnů nebo týdnů nebudete nic dělat? Vědět, že můžete pracovat a vytvářet věci proto, že Vás to baví a ne proto, že musíte? I tak může vypadat definice finanční svobody. Nemuset oblíkat ráno oblek, ale místo toho se hodit do plavek a zatímco pracujete, pozorovat své děti, jak si hrajou v bazénu… Toto jsou ty moje definice, toto je součástí té mé finanční svobody.
Finanční svoboda je pro každého jiná. To, že já mám nějakou představu, vůbec neznamená, že by stejný životní styl vyhovoval i Vám. Finanční svoboda vychází z Vašich snů a Vašich tužeb a především z toho slova SVOBODA. Nenechte si definici svobody diktovat reklamami, časopisy a tím, jak žijí ostatní. Nechte si ji diktovat svým srdcem a svou vlastní hlavou.
A tak doporučuju si sednout, vzít si papír a napsat si, jak by vlastně vypadal Váš ideální život. Možná zjistíte tak, jako já, že už vlastně finančně svobodní jste, nebo Vám chybí jen malý krůček k tomu, abyste byli.
Tak či tak, ujasnit si, JAK KONKRÉTNĚ ta Vaše finanční svoboda vypadá, je první krok k tomu, abyste jí dosáhli. Je to takové konkrétní určení cíle, Vaše jasné PROČ. Důvod a motor k tomu, abyste ráno vstali z postele a dělali věci, do kterých se Vám třeba nechce (třeba napsali eBook :D). Je to krok od abstraktního snu ke konkrétnímu cíli, tedy první krok k tomu, aby se finanční svoboda stala realitou Vašeho života, nikoli Fata morgánou.
PS: A nezapomeňte si metu jednou za čas posunout o kousek dál. Život je o výzvách 😉 Když usnete na vavřínech, většinou dostanete kopanec do zadku.
Krásný článek Stáňo. Děkuji.
Mám raději spojení finanční svoboda. Jak tvrdí pan Jiří Vokáč Čmolík, mozek špatně vnímá slovo ne. Takže místo finanční ne(závislosti) máme finanční závislost. Což bohužel je dnes údělem většiny.
Když pak získáme finanční svobodu, je zásadní otázkou, jak si ji ji udržet. Vypadá to, že peníze v bance již nejsou v bezpečí. http://tvorte-bohatstvi.e-konzultant.cz/clanek-800-nova-majetkova-dan-pro-sanaci-verejneho-rozpoctu/
Přeji všem, aby finanční svobody dosáhli a pak si i udrželi.
Stáni, moc děkuju. Krásnej článek.
Většina lidí tohto stavu nedosáhne. Důvodem je skepse, pasivita, pohodlí. A nedostatek disciplíny. Zatímco Američan se umí nadchnout a jít za svým, skeptický Němec zvítězí disciplinovaným přístupem. Čech bez nadšení a bez vytrvalosti pohoří.
Základem je tedy nadšení a vytrvalost. Pak se dostaví úspěch. Kdo chce reptat a dojímat svým osudem oběti nepřízně osudu, ten bude v kruhu šlapat až do smrti. A litovat se, že nám zabili Ferdinanda.
Neúspěch a prohry k životu patří. Učíme se chybami, zlepšujeme se cvikem. Pak přijde ovládnutí oboru a s tím i profit.
Pekne vychytané s tým Američanom a Nemcom a to posledné o Čechoch platí aj o Slovákoch. Tiež sa snažím preraziť a stretávam sa so skepsou okolia, ale teším sa na ten pocit, keď sa mi to raz podarí:)
Stáňo, opravdu skvělý článek. Děkuji za něj.